Jak sbírat bylinky?

Pokud vnímáme bylinky jako živé bytosti, které mají nejen úžasné léčivé účinky, ale také nám předávají velikou moudrost (pokud je posloucháme), tak je nemůžeme sbírat jinak než s respektem a úctou.

A o tom bude i tento článek. Ukážu Ti, jak do sběru bylinek přinést více vědomí, posvátna a radosti a jak sbírat respektujícím způsobem a v napojení na přírodu a vše živé.

Podíváme se také na to, co budeš potřebovat a jak s bylinkami dál pracovat.

Takže pojďme na to…

Co sbírat?

Sbírat můžeš prakticky cokoli: kořeny, stonky, listy, květy, plody a semínka, kůru, oddenky, hlízy nebo pryskyřice (smůlu). Záleží na tom, co zrovna potřebuješ a k jakým účelům.

Je však dobré se ujistit, že bylinku, kterou chceš sbírat, důvěrně znáš a nemůžeš si ji splést s ničím jiným.

Když už víš, co budeš sbírat, je dobré si i odpovědět na otázku proč.

Pokud chceme sbírat s respektem a úctou, je třeba dbát na to, abychom si vzali jen tolik, kolik opravdu potřebujeme a ne víc. Možná se vTi také někdy stalo, že sis něco nasbíral(a) a pak Ti to pár měsíců anebo let leželo ve spíži a vůbec jsi to nepoužil(a)?

Odpověz si tedy na otázku: Proč? Na co bylinku využiji? Opravdu ji potřebuji?

Kde sbírat?

Další věcí, kterou musíme před sběrem udělat, je vybrat si místo, kam půjdeme. Samozřejmě můžeš vyrazit i zcela intuitivně a sbírat to, co po cestě potkáš, a bude Ti k užitku. Dávej si ale pozor na okraje polí, parky, silnice, ale také lesní školky, továrny nebo místa se znečištěnou vodou. Na těchto místech určitě sbírat nechceme.

Když už víme co, proč a kde, je potřeba si také říci kdy. Samozřejmě můžeš vyrazit kdykoli, kdy na to budeš mít zrovna chuť, ale je tu pár věcí, o kterých bys měl(a) vědět.

Správné načasování

Všimni si, v jaké fázi je měsíc.

S přibývajícím měsícem totiž proudí síla v rostlinách nahoru – do stonků, kmenů, listů a květů, s ubývajícím měsícem se potom stahuje do kořenů. Pokud tedy chceš sbírat květy, stonky, listy, kůru nebo plody, je dobré to udělat s přibývajícím měsícem, pokud sbíráš kořeny, tak s ubývajícím.

Bylinky tedy sbírej ideálně v souladu s měsíčním cyklem a to nejlépe hned z rána, jen co opadne rosa a vysvitne sluníčko.

Pokud pršelo, nech je nejdříve oschnout a až potom vyraž na sběr. Bylinky by jinak mohly být nasáklé vodou a zplesnivět Ti při sušení.

Bylinky je nejlepší sbírat před vykvetením, tedy pokud zrovna nesbíráš květy. To mají největší sílu, protože potom ji směřují právě do květů a tvorby semen.

Na sběr se také můžeš vydat za letního slunovratu, který dodá bylinkám magickou moc, jak se říká. A něco na tom bude, protože slunce má v tu dobu největší sílu, den je nejdelší a tak mají více síly ze slunečních paprsků i všechny rostlinky.

Co budeš potřebovat?

Stačí nám dvě věci:

  • Proutěný košík nebo látková taška
  • Keramický nůž nebo nůžky

Bylinky zásadně nesbírej do plastových obalů – jednak to není příliš ekologické a druhak se Ti tam mohou zapařit a zplesnivět. Je potřeba, aby dýchaly.

A proč keramický nůž nebo nůžky?

Rostliny a přírodní bytosti nemají rády železo. Proto se doporučuje pracovat i na zahradě bronzovým náčiním. Pokud chceš tedy ke sběru použít něco víc než ruce, keramika je ideální.

A teď už se pojďme podívat na sběr samotný.

Jak sbírat?

S respektem a úctou! Uvědomme si, že rostliny jsou živé bytosti, a proto bychom k nim měli přistupovat respektujícím individuálním přístupem.

Když se podíváš například na dva duby, zjistíš, že nejsou stejné. Každý vyzařuje úplně jinou energii, jinak vypadá, jinak působí. A proto také existují stromy a bylinky, které se Ti nadšeně a dobrovolně odevzdají, ale u jiných to bude chtít trochu času a některé Ti to nepovolí nikdy.

Zkus tedy vnímat, co k Tobě bylinky vysílají.

Stačí si k nim chvíli sednout a nacítit se na ně a hned budeš vědět, jak jsi na tom.

Nikdy tedy nesbírej všechny rostliny, které Ti přijdou pod ruku, ale vybírej pouze ty, které jsou k tomu svolné, které Tě přitáhnou.

A jak to poznáš?

  • Posaď se na místo, kde chcete sbírat.
  • Zavři si klidně na chvíli oči.
  • Řekni bylinkám i Matce Zemi, proč jsti přišel(a). Jaké byliny chceš sebrat a na co je použiješ.
  • Pak požádej o povolení ke sběru.
  • Kladnou odpověď pocítíš jako pocit nadšení, radosti, uvolněné tělo. Pokud se Ti ale stáhne krk nebo žaludek, budeš se cítit divně nebo nejistě, raději nic nesbírej a zkus to jinde a nebo jindy.

Až začneš sbírat, každé rostlince, která Tě přitáhne předem poděkuj.

Během sběru můžeš také zpívat nějakou písničku, chant, odříkávat děkovný rým, mantru nebo se bylinkám poklonit. Hlavně buď tady a teď a neodbíhej myšlenkami jinam.

Na konci sběru můžeš dát na oplátku něco Ty Matce Zemi. Ideální obětinkou (darem) je voda, písnička, semínka, chleba, něco vlastnoručně vyrobeného z přírodních materiálů, kamínky, které místo nabijí novou silou, láska a vděčnost vyslaná ze srdce apod.

Určitě si najdi svoji vlastní cestu, jak to dělat.

A ještě pár dalších pravidel:

Dávej si pozor na to, abys sebral(a) maximálně ¼ rostliny a ne víc tzn. nikdy nesbíráme všechny listy, květy apod. Pokud sbíráš kořen, musíš vzít celou rostlinu, ale ujisti se, že rostliny v okolí zůstaly neporušeny a mohou růst dál.

Jednu rostlinu nesbírej nikdy jen na jednom místě. Je potřeba, aby jich tam zůstalo dostatek na to, aby se jejich populace udržela. Takže raději popocházej anebo se vydej sbírat víckrát na různá místa.

Sbírej jen zdravé a dobře vypadající rostliny.

A co dál až přijdeš domů?

Rostliny (kromě kořenů) neomývej.

Pokud si je chceš usušit, rozlož je v tenké vrstvě na plech anebo zavěs ve svazečcích na půdu nebo na nějaké jiné tmavé místo. Nikdy je nesuš na sluníčku. To by jim vzalo sílu.

Až budou úplně suché a budou se Ti drolit v ruce, můžeš je rozdrtit ve hmoždíři a uskladnit v uzavíratelných skleničkách na tmavém místě. Nezapomeň si je popsat. Vím o čem mluvím, několikrát jsem to neudělala s tím, že si to budu přeci pamatovat a brzy jsem už nevěděla, co v jednotlivých skleničkách a pytlíčcích je.

Z bylinek si můžeš udělat různé odvary, obklady, sedací koupele, maceráty, bylinkové soli, pesta apod. a nebo si je nasbírat na vykuřování.

Spoustu inspirace najdeš v našem online klubu Přírodní spirituality, kde se bylinkám pravidelně věnujeme.

Najdeš ho tady.

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Sleduj nás

Oblíbené články


.

0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x