5 tipů jak se uzemnit a být tady a teď

V tomto článku si ukážeme několik technik, jak se jednoduše a rychle uzemnit a napojit na přírodu, své okolí a hlavně sám na sebe, abychom nezabředávali v čistě rozumových úvahách, nebo naopak neulítávali v myšlenkových světech a vizích, které nemají reálné korespondence a jsou nepřenositelné do praktického života.

Co to znamená být uzemněný a co vám to může přinést?

Zkus se na chvíli zamyslet nad lidmi, které znáš… Znáš někoho, kdo, přestože je vedle Tebe, tak z něj často máš pocit, jako kdyby byl někde jinde a ne tam, kde je? Jako by byl „duší nepřítomen“? A co způsobuje, že z něj máš takový pocit?

A znáš naopak někoho, kdo, když přijde, tak svou přítomností naplní celou místnost? Někoho, koho prostě nejde přehlédnout, přestože třeba jen v tichosti někde sedí a nijak se neprojevuje? Čím to je?

Dalo by se to možná vysvětlit tak, že tam ten člověk prostě JE. Je tam nejen fyzicky, ale právě i svou pozorností, myslí, vědomím, svou životní energií a svou duší. Takový člověk je ve svém těle pevně a stabilně ukotvený a nic ho nerozhodí. To ovšem neznamená, že by byl egoisticky uzavřený a necitlivý, právě naopak – vnímá, co na něj působí, a ze své stability s tím pracuje, nenechá, aby něco pracovalo s ním bez jeho vědomí.

Že neznáš nikoho, kdy by to měl až takhle dokonale zvládnuté? Popravdě, já asi také neznám nikoho, kdo by se v tomto stavu bytí dokázal udržet nepřetržitě. Je to totiž neustálý proces, kdy se chvílemi „zapomínáme“ a zase zpátky „vtělujeme“. Ovšem čím víc času během dne jsme „vtěleni“, neboli uzemněni, tím vědoměji a plněji svůj život žijeme, lépe nám vše jde a lépe se cítíme ve svém těle.

Jak se tedy uzemnit?

Základem je dech

Dech je první věcí v našem těle, kde se projevuje naše prožívání. Dýcháš zrychleně, povrchně, přerývavě, nebo hlubokým a plynulým dechem?

Kdykoliv, kdy si na to vzpomeneš, se zamysli nad tím, jak dýcháš a udělej pár vědomých nádechů a výdechů. Uvidíš, že tělo na to okamžitě zareaguje, celé se zklidní a uvolní a i Tvá pozornost se vrátí do přítomnosti.

Jestli máš problém, že si na to málokdy vzpomeneš, ale rád(a) bys, zkus tomu vyjít vstříc – nalep si papírek „dýchej“ na monitor, na ledničku, na dveře, změň si tapetu na mobilu, nebo cokoliv co Tě napadne, aby sis během dne připomínal(a), že máš dýchat vědomě.

Skenování těla

Stejně jako se zaměřuješ na dech, se můžeš zaměřovat i na své tělo kdykoliv během dne si na to vzpomeneš. Ani tato technika s trochou praxe nezabere víc jak pár nádechů a výdechů.

Nejprve si uvědom celé své tělo, jestli nesedíš, neležíš nebo nestojíš v nějaké pozici, která by byla nesymetrická a nějak Tě jednostranně nepřetěžovala.

Poté si svou vědomou pozorností projdi své tělo část po části – chodidla, kotníky, lýtka, kolena, stehna, pánev, břicho, hrudník, ramena, dlaně, zápěstí, předloktí, lokty, paže, znovu ramena (ty často nejvíce reaguji na stres), krk, hlavu, uši, čelisti, nos, oči, spánky a čelo. Když zjistíš, že jsi někde stažený(á) nebo napjatý(á), vědomě s výdechem uvolni svaly tohoto místa a naplň toto místo uvolněním.

Skenování pocitů

Kdykoliv si na to vzpomeneš a máš chvilku na zastavení se (když si vzpomeneš a chvilku nemáš, tak si ji udělej 😉 ), tak si polož otázky:

Co teď cítím, co prožívám? Jakou emocí jsem naplněný? Jaké mám zrovna myšlenky? Prožívám právě to, co ve svém životě toužím prožívat?

Stačí si odpovědi na tyto otázky zvědomit, už to samo o sobě udělá hodně. Nemusíš se v tu danou chvíli začít pokoušet něco měnit, pokud na to není zrovna vhodná doba, stačí, že jsi si vědom(a) toho, co cítíš.

Chůze naboso

Při chůzi naboso, nebo v takzvaných bosobotách (barefoot) neboli botách s velmi tenkou a pružnou podrážkou, Tě do přítomného okamžiku a do spojení se zemí vrátí každý Tvůj krok.

Ať už půjdeš po nerovném povrchu v přírodě, po dlažebních kostkách, nebo po rovném, ale tvrdém betonu, každý Tvůj krok bude nutně vědomější, než v měkčených a přitom pevných a izolujících klasických botách.

Tvé vědomí tak nebude sídlit jen v hlavě, ale přenesením části Tvé pozornosti níže do těla, se více ukotvíš v přítomném okamžiku a prožívání. Zapojíš také další smysl – dotek – do vnímání svého okolí a schopnost přenést pozornost do chodidel se Ti bude hodit i pro následující techniku.

Spojení se zemí – vizualizace

Stoupni si, nebo si sedni s rovnou páteří tak, aby se chodidla dotýkala země. Zavři oči a uvolni se (k tomu můžeš využít předchozí tipy 1 a 2 – vědomý dech a skenování těla). Představ si, jak z Tvých chodidel vyrůstají kořeny, prostupují zemí nebo podlahou, vrůstají do země a natahují se do hloubky.

Prociťuj napojení na zemi… ve chvíli, kdy ucítíš, že jsi dostatečně hluboko, se zastav, napoj se na energii země a nech ji stoupat kořeny až do Tvých chodidel a přes chodidla, kotníky, lýtka, kolena, stehna a pánev do středu Tvého těla, kde ji ukotvi. S nádechem vnímej, jak energie země stoupá do Tvého těla a s výdechem ji rozváděj do celého svého těla.

Když budeš zcela naplněn(a) silou země a zcela s ní propojen(a), stáhni své kořeny zpět do svého těla s tím, že spojení se zemí a Tvé uzemnění přetrvává dál.

A co dál?

Uzemnění je o tom být tady a teď, v přítomném okamžiku, na tomto místě a neulítávat v myšlenkách nebo představách do jiných světů a snů. Propojit se s místem, kde právě jsme, jde nejsnáze přes tělo, jak jsme si ukázali v tomto článku, a nebo přes přírodu.

Máme pro Tebe 7 týdenní prožitkový online kurzu o Spojování se s přírodou, kde dostaneš velké množství jednoduchých tipů jak na to. Nečekej žádnou nudnou teorii a sezení u počítače. Budeme Tě pořád zvát k akci, k vizualizacím, zkoumání, objevování a pobytu v přírodě. Připojit se k nám můžeš tady.

Budeme se na Tebe moc těšit!

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejevíce volený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Anna
27. 1. 2022 10:12

Prosím o radu, jak směřovat pozornost na části těla, když zavřu oči cítím, jak jsem celou pozorností v hlavě a jak by hlava chtěla kontrolovat vše, ale z hlavy…….Přeju si uzemnit se a být tady, ale když zavřu oči jako bych se zazdila v hlavě…Moc děkuji za odpověď a radu Anička

Admin
Veronika Velehradská
27. 1. 2022 15:41
Odpověz na  Anna

Vědomě ji tam přenášet, vnímat, co dělají ruce, jak se nohy dotýkají země, jak dech zvedá hrudník…a stále se k tomu vracet a vracet při různých činnostech během dne

Šárka
10. 10. 2022 17:41

Moc děkuji za článek je velkou pomocnou příručkou. Mám svůj ranní rituál kdy vědomě dycham do pánevního dna, poslouchám své tělo a když mám někde bolest a stažení vědomě se do toho místa nadechuji. Dech je život a pro mne lék.Pomohla jsem si i s poklesem moč.mechyre.Ukotvuji se vědomě s matkou zemí hned když dám nohy z postele a žádám jí o uzemneni. Bosky chodím zatím jen v létě ale i to je krása, vrací mě to k dětství.Čim víc… Číst vice »

Člen
Olga Jílková
11. 10. 2022 10:37

Zdravím. Každé ráno, když vstanu, tak si prsty promasíruju hlavu a pak poklepávám. Uvolňuje mě to a probere. Pak si dám postupnou studenou sprchu. Ruce, hrudník, záda, nohy. Vodě za to poděkuju. Potom si celé tělo natírám kokosovým olejem a pak si dám 9ti minutový pozdrav Slunci. Bydlíme u lesa, jdu pozdravit les. A když mám v práci volno, jdu se do lesa projít. Část i na boso. Je to o zpřítomnění se a o uvolnění. Kvůli těmto svým ranním… Číst vice »

Admin
Veronika Velehradská
11. 10. 2022 18:55
Odpověz na  Olga Jílková

Olgo, to zní nádherně. Musí to být velmi vyživující.

Sleduj nás

Oblíbené články


.

5
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x