Posvátná vykuřovadla – jak na to?

Vykuřování je prastará rituální technika, která se uchovala až do dnes.

A má to svůj důvod…Vykuřovadla mají totiž úžasné účinky.

Jaké?

  • Očista prostoru, domova, mysli, těla i ducha
  • Ochrana
  • Harmonizace
  • Navození nějaké specifické nálady
  • Povzbuzení, stimulace, aktivace
  • Uklidnění, odpočinek, relaxování
  • Posvátná atmosféra a prostor
  • Magické rituály
  • Meditace
  • Obětina, dar pro bohy, předky i další spřízněné bytosti
  • Věštění, trans
  • Naladění na určitý archetyp/sílu/boha/bohyni
  • Navázání kontaktu s předky
  • Doprovázení mrtvých na onen svět
  • Léčení, desinfekce místností
  • Afrodisiakum
  • Odhánění hmyzu
  • Parfumace šatů nebo vlasů

A našli bychom i další.

V historii s nimi bylo zacházeno jako s pokladem. Asi si teď už umíš představit proč.

A jakou formu mohou vykuřovadla mít?

Nejčastěji se jedná o klasické nadrcené bylinky, pryskyřice, květy nebo dřeva (dostatečně suché).

Ale určitě znáš také vonné tyčinky.

Setkat se můžeš i s bylinnými svazky nebo různými kužely (podobnými františkům) a kostkami.

Specialitou jsou potom řecká chrámová kadidla, která vyrábí ručně mniši v klášterech na poloostrově Athos, a to na základě starých postupů a tradičních původních receptur.

Každá jednotlivá kostička se skládá z kadidla nebo myrhy v prvotřídní kvalitě. K této směsi se pak přidávají vzácné éterické oleje (z růže, magnolie, gardénie, jasmínu apod.) nebo další pryskyřice a vonná dřeva jako třeba mastixu, kopálu nebo santalu.

Jak vykuřovadla získat?

Samozřejmě si je můžeš koupit. U některých to nelze udělat jinak, protože u nás nerostou (kadidlo, myrha, řecká chrámová kadidla, santal…).

Ale spoustu z nich si můžeme také sami vypěstovat (buď na zahrádce nebo v květináči za oknem) či nasbírat ve volné přírodě.

Nejlepší variantou je samozřejmě sběr nebo pěstování, protože k takto vytvořenému vykuřovadlu máme osobní vztah, celý proces už od zasazení semínka můžeme pojmout rituálně a vědomě, a tak bude mít toto vykuřovadlo daleko větší sílu než vykuřovací směs, kterou bychom koupili.

Další výhodou je, že také víme, jaké rostliny jsme použili (zdravé, jaké bylo jejich stáří, v květu, před květem, po květu) a hlavně kde rostli. Pokud je sebereme s respektem a vybereme pouze ty, které nám dají své svolení, získáme jedinečné vykuřovadlo.

Co na vykuřování potřebujeme?

Určitě se Ti bude hodit vykuřovadelnice (mistička), která musí být žáruvzdorná. Pokud chceš použít mističku, která nebyla přímo určena na vykuřování, ujisti se, že snese žár rozpáleného uhlíku, nepraskne a můžeš ji pohodlně držet v ruce, aniž bys ses popálil/a.

Existuje mnoho variant – keramika, kov, dřevo, kámen, ozdobená různými symboly apod.

Pak budeš potřebovat písek, sůl nebo popel, který do ní dáš a na ně můžeš položit rozpálený uhlík. Tato vrstva slouží jako izolant.

Nejčastěji používáme samozapalovací uhlíky, které se rychle a bezpečně rozhoří, ale pokud máš po ruce oheň, můžeš vyndat i uhlík z něj a nebo si pořídit speciální bylinné ekologické uhlíky, které se ale docela špatně zapalují.

Hodí se i kleštičky, ve kterých uhlík před zapálením podržíš.

Na ovívání a rozhánění kouře můžeš využít ruku, pírko nebo vějíř.

Buď kreativní, můžeš si s tím vyhrát a spoustu krásných věcí si vyrobit.

burst

Pokud nechceš pracovat se žhavým uhlíkem, můžeš si pořídit vykuřovací pícku. Což je (nejčastěji) keramická nádoba podobná aromalampě, do které se umístí čajová svíčka a vykuřovadlo se nasype nahoru na síťku.

Pomocí tepla, které svíčka vydává, se vykuřovadlo začíná ohřívat a vydává jemnou vůni a daleko méně kouře. Proto se velmi hodí pro vykuřování v místnostech, kde nechceš tolik větrat nebo pro jemnější vykuřování. Nedocenitelná je také v případě, že chceš vykuřovat styrax, různé kvítky a jemnější bylinky, které by se na uhlíku hned přepálily a svou vůni by neuvolnily.

Teď už víš jak na to, takže si to běž hned vyzkoušet. Vykuřovadla jsou úžasný svět vůní, který Tě nadchne, když mu dáš příležitost.

A co dál?

Tomuto tématu se věnujeme ještě více do hloubky v našem online kurzu o Vykuřovadlech a aromaterapii (nejen) v rituálech. Moc rádi Tě přivítáme mezi námi.

Dozvíš se jak očistit domov a jaká vykuřovadla a aromaterapii použít, ale i jak je používat v dalších každodenních činnostech pro navození určité nálady, podpoření vašich záměrů, opouštění starých návyků, i při rituálech. Ale hlavně Tě naučíme, jak si je připravit, nabít záměrem a bezpečně použít.

Takže jestli je Ti toto téma blízké, tak se připoj.

https://spojenisprirodou.cz/aromaterapie-a-vykurovadla-v-ritualech/

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejevíce volený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jak pracovat se strachem? - Veronika Velehradská
25. 3. 2020 18:44

[…] Můžete je samozřejmě použít i ve formě vykuřovadel. […]

Sleduj nás

Oblíbené články


.

1
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x