Matka Země

Matka Země, Gaia, Pachamama, v poslední době tolik skloňované slovo. Někdy je považovaná za prvotní bohyni, jindy za matku přírodu nebo matku všeho života

Dříve či později na ni narazíte i Vy, pokud se chcete napojit na přírodu a žít v souladu s ní anebo jste s ní již dávno v kontaktu.

Ať je to tak či tak, pojďme se podívat na to, kdo to vlastně je, jak ji vnímáme my a hlavně na to, jak s ní pracovat a jak se na ni více napojit.

Kdo to je?

Matku Zemi uctívají prakticky všechny přírodní národy. Naši předci s ní byli také ve velmi úzkém kontaktu. Za posledních pár století jsme leccos zapomněli, ale mám pocit, že čím dál tím více lidí slyší její volání a obrací se k ní.

matka země, rituál

Je to právě Matka Země, která dává všemu život a tvoří svět takový, jaký ho známe. Poskytuje nám své dary a nekonečnou hojnost (vodu, jídlo, materiály).

To na ní se rodíme, žijeme i umíráme. Je provázána s veškerým životem na Zemi, a proto je spojována s mateřskou energií. Je konejšivá, podporující, laskavá, pečující, všeobjímající.

Není to však žádná křehká víla, která potřebuje zachránit, jak se o ní často mluvívá. Ale  je naopak velmi silná a stále se měnící. Síla Matky Země se dá připodobnit k zemětřesení. To však neznamená, že ji budeme ničit a říkat si: „Vždyť si se vším poradí.“ Naopak bychom ji měli mít ve velké úctě, protože bez ní bychom tu nebyli. Vysílat směrem k ní vděčnost, oslavovat ji a žít v souladu s ní.

Můžeme si ji také představit jako sílu, která z malého semínka vytvoří mohutný strom nebo jako skálu, ze které vyvěrá pramínek životadárné vody.

Přináší nám pocit bezpečí a jistotu, pevnou půdu pod nohama, hloubku, ale také empatii a emoce.

Učí nás poslouchat své srdce a následovat vnitřní hlas a intuici, ctít své instinkty.

Je spojena také s vodou, deštěm a sněhem. Její energie je hutná a přitom poddajná.

matka země, rituál

Proč s ní pracovat?

Tady jsou některé z důvodů:

 • Bez ní bychom tu nebyli.
 • Je za vším. Univerzální síla, kterou najdeme kdekoli na světě bez ohledu na danou kulturu.
 • Základní napojení na životní energii.
 • Důvěra v život a jeho sílu.
 • Oslava života samotného.
 • Uzemnění a ukotvení.
 • Větší napojení na přírodu a její cykly (kolo roku).
 • Dosycení pocitu bezpečí, jistoty, mateřské energie.
 • Práce s vnitřní ženou, archetypem matky.
 • Zahrádkářské rady, práce s krajinou nebo se zvířaty.
 • Vděčnost a komunikace = větší úroda.
 • Sběr bylinek – může je posílit.
matka země, rituál

9 tipů jak se na ni více napojit

A teď už se pojďme podívat na to, jak se na ni více napojit.

1. Choďte na boso

Sundejte si boty a svou vědomou pozornost přesuňte do chodidel. Vnímejte, jak se dotýkají Matky Země, jak jste skrze ně s ní spojení/é. Vyšlete směrem k ní vděčnost a možná ucítíte, jak se do Vás vlévá nová oživující láskyplná energie.

2. Vizualizace kořenů

Můžete si také vizualizovat, jak z Vašich nohou vyrůstají kořeny, které se noří hluboko do země. S každým nádech můžete nasávat energii Matky Země a s každým výdechem ji ukotvovat ve svém těle. Až budete hotovi, nezapomeňte poděkovat a své kořeny stáhnout zpátky do nohou.

3. Lehněte si na zem a prociťte ji celým tělem

Můžete si také lehnout na zem, ideálně břichem dolů a chvíli dýchat a jen tak být spolu s Matkou Zemí. Třeba Vám pošle i nějaký vzkaz, myšlenku, vizi nebo prosbu.

matka země, rituál

4. Zahrabejte se do hlíny nebo listí

Pokud se nechcete úplně zahrabat, můžete je vzít do rukou, promnout je, přičichnout si. Napojit se na jejich energii. Toto udělejte kdykoli, kdy se potřebujete uzemnit.  Skrz hlínu můžete vysílat k Matce Zemi svou vděčnost.

5. Zahradničení v souladu s přírodou (permakultura)

Zahradničení je úžasný způsob, jak se napojit na Matku Zemi a pozorovat život a jeho cyklus. Nemusíte mít hned velkou zahradu, stačí klidně květináč za oknem. Pozorujte, učte se, naslouchejte. Matka Země je úžasnou učitelkou. Skrz přírodu můžeme pochopit mnohé i o svém vlastním životě.

6. Meditace

S Matkou Zemí můžete také komunikovat v meditaci, otevřít se jejím vzkazům a vizím, které k Vám příjdou. Můžete jí pokládat otázky, radit se s ní.

7. Rituál

Uspořádejte oslavný rituál na její počest. Může být i velmi jednoduchý. Využijte v rámci něj některý z dalších tipů, které tu uvádím.

8. Bubnujte, tancujte, dupejte, zpívejte

Zemitě, hluboce, v rytmu srdce.

9. Jídlo

Vždy když budete vařit anebo jíst, si na ni vzpomeňte a vyšlete k ní vděčnost za hojnost, kterou ve svém životě díky ní máte.

Napadá Vás něco dalšího? Máte to jinak? Podělte se v komentářích!

A co dál?

Chcete se spojit s Matkou Zemí a přírodou jako takovou ještě více? Připojte se do našeho online klubu Přírodní spirituality.

Budeme se na vás moc těšit!

Švihov
Příspěvek vytvořen 35
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejevíce volený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marky
Marky
21. 3. 2021 14:30

Děkuji za krásnou inspiraci🙏🏻💚

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x
()
x