Matka Země

Matka Země, Gaia, Pachamama, v poslední době tolik skloňované slovo. Někdy je považovaná za prvotní bohyni, jindy za matku přírodu nebo matku všeho života

Dříve či později na ni narazíš i Ty, pokud se chceš napojit na přírodu a žít v souladu s ní anebo jsi s ní již dávno v kontaktu.

Ať je to tak či tak, pojďme se podívat na to, kdo to vlastně je, jak ji vnímáme my a hlavně na to, jak s ní pracovat a jak se na ni více napojit.

Kdo to je?

Matku Zemi uctívají prakticky všechny přírodní národy. Naši předci s ní byli také ve velmi úzkém kontaktu. Za posledních pár století jsme leccos zapomněli, ale mám pocit, že čím dál tím více lidí slyší její volání a obrací se k ní.

matka země, rituál

Je to právě Matka Země, která dává všemu život a tvoří svět takový, jaký ho známe. Poskytuje nám své dary a nekonečnou hojnost (vodu, jídlo, materiály).

To na ní se rodíme, žijeme i umíráme. Je provázána s veškerým životem na Zemi, a proto je spojována s mateřskou energií. Je konejšivá, podporující, laskavá, pečující, všeobjímající.

Není to však žádná křehká víla, která potřebuje zachránit, jak se o ní často mluvívá. Ale  je naopak velmi silná a stále se měnící. Síla Matky Země se dá připodobnit k zemětřesení. To však neznamená, že ji budeme ničit a říkat si: „Vždyť si se vším poradí.“ Naopak bychom ji měli mít ve velké úctě, protože bez ní bychom tu nebyli. Vysílat směrem k ní vděčnost, oslavovat ji a žít v souladu s ní.

Můžeme si ji také představit jako sílu, která z malého semínka vytvoří mohutný strom nebo jako skálu, ze které vyvěrá pramínek životadárné vody.

Přináší nám pocit bezpečí a jistotu, pevnou půdu pod nohama, hloubku, ale také empatii a emoce.

Učí nás poslouchat své srdce a následovat vnitřní hlas a intuici, ctít své instinkty.

Je spojena také s vodou, deštěm a sněhem. Její energie je hutná a přitom poddajná.

matka země, rituál

Proč s ní pracovat?

Tady jsou některé z důvodů:

 • Bez ní bychom tu nebyli.
 • Je za vším. Univerzální síla, kterou najdeme kdekoli na světě bez ohledu na danou kulturu.
 • Základní napojení na životní energii.
 • Důvěra v život a jeho sílu.
 • Oslava života samotného.
 • Uzemnění a ukotvení.
 • Větší napojení na přírodu a její cykly (kolo roku).
 • Dosycení pocitu bezpečí, jistoty, mateřské energie.
 • Práce s vnitřní ženou, archetypem matky.
 • Zahrádkářské rady, práce s krajinou nebo se zvířaty.
 • Vděčnost a komunikace = větší úroda.
 • Sběr bylinek – může je posílit.
matka země, rituál

9 tipů jak se na ni více napojit

A teď už se pojďme podívat na to, jak se na ni více napojit.

1. Choď na boso

Sundej si boty a svou vědomou pozornost přesuň do chodidel. Vnímej, jak se dotýkají Matky Země, jak jsi skrze ně s ní spojen/a. Vyšli směrem k ní vděčnost a možná ucítíš, jak se do Tebe vlévá nová oživující láskyplná energie.

2. Vizualizace kořenů

Můžeš si také vizualizovat, jak z Tvých nohou vyrůstají kořeny, které se noří hluboko do země. S každým nádechem můžeš nasávat energii Matky Země a s každým výdechem ji ukotvovat ve svém těle. Až budeš hotov/a, nezapomeň poděkovat a své kořeny stáhnout zpátky do nohou.

3. Lehni si na zem a prociť ji celým tělem

Můžeš si také lehnout na zem, ideálně břichem dolů, a chvíli dýchat a jen tak být spolu s Matkou Zemí. Třeba Ti pošle i nějaký vzkaz, myšlenku, vizi nebo prosbu.

matka země, rituál

4. Zahrabej se do hlíny nebo listí

Pokud se nechceš úplně zahrabat, můžeš je vzít do rukou, promnout je, přičichnout si. Napojit se na jejich energii. Toto udělej kdykoli, kdy se potřebuješ uzemnit.  Skrz hlínu můžeš vysílat k Matce Zemi svou vděčnost.

5. Zahradničení v souladu s přírodou (permakultura)

Zahradničení je úžasný způsob, jak se napojit na Matku Zemi a pozorovat život a jeho cyklus. Nemusíš mít hned velkou zahradu, stačí klidně květináč za oknem. Pozoruj, uč se, naslouchej. Matka Země je úžasnou učitelkou. Skrz přírodu můžeme pochopit mnohé i o svém vlastním životě.

6. Meditace

S Matkou Zemí můžeš také komunikovat v meditaci, otevřít se jejím vzkazům a vizím, které k Tobě přijdou. Můžeš jí pokládat otázky, radit se s ní.

7. Rituál

Uspořádej oslavný rituál na její počest. Může být i velmi jednoduchý. Využij v rámci něj některý z dalších tipů, které tu uvádím.

8. Bubnuj, tancuj, dupej, zpívej

Zemitě, hluboce, v rytmu srdce.

9. Jídlo

Vždy když budeš vařit anebo jíst, si na ni vzpomeň a vyšli k ní vděčnost za hojnost, kterou ve svém životě díky ní máš.

Napadá Tě něco dalšího? Máš to jinak? Poděl se v komentářích!

A co dál?

Chceš se spojit s Matkou Zemí a přírodou jako takovou ještě více? Připoj se do našeho online klubu Přírodní spirituality.

Budeme se na Tebe moc těšit!

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejevíce volený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marky
21. 3. 2021 14:30

Děkuji za krásnou inspiraci🙏🏻💚

Sleduj nás

Oblíbené články


.

2
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x