Odhal tajemství rituálů

Proč dělat rituály?

Rituál nám pomáhá vědomě se zastavit, vystoupit z každodenní rutiny a plně si uvědomit, co se právě teď děje, jak se cítíme, a kde se ve svém životě nacházíme.

Tvoří jakýsi stabilní bod, o který se můžeme opřít, ať se děje v našem životě cokoli. Pomáhá nám přijmout změnu, opustit staré a najít si své nové místo, novou roli v další části života tak, abychom se cítili dobře.

Pomáhá nám překonávat krizové situace, ale i oslavit naše úspěchy, narození dítěte, těhotenství, svatbu atd., procházet životem s větší jistotou a pevnou půdou pod nohama.

Pomůže nám posílit naše záměry, dosáhnout rychleji a snadněji našich vysněných cílů.

A může být i léčivý.

A jak vlastně takový rituál vypadá?

Jedná se o obřad, ceremonii nebo slavnost založenou na opakujících se, osvědčených postupech. Můžeme ho provádět samostatně nebo ve skupině. Může se jednat o úplnou drobnost, která nám nezabere více než pár minut např. zapálení svíčky a naladění se na to, jak nám je, vyslání vděčnosti nebo přání atd. nebo o promyšlený strukturovaný obřad, kde využijeme různých rituálních pomůcek a symbolů.

V rámci rituálu vytváříme posvátný prostor (ten nám pomáhá být v přítomnosti a oddělit tento okamžik od všedního dne) a soustředíme se na předem stanovený záměr.

Z pohledu psychologie je rituálem každé jednání člověka, které vykazuje stereotypní opakování a je založené na předem daných pravidlech. I to, že si dáme každý den ranní nebo večerní sprchu, lze z tohoto pohledu nazvat rituálem. Náš den se skládá z drobných rituálů, které nám dodávají pocit jistoty a bezpečí, dodávají našemu dni strukturu. Tyto stereotypy nám také umožňují vykonávat opakující se činnosti mechanicky a fungovat, i když jsme unavení.

Nám však půjde o vědomé rituály. Tedy ty, které si připravíme anebo je spontánně vykonáme a to za nějakým konkrétním účelem, kterého chceme dosáhnout.

Jaké rituály známe?

  • přechodové rituály
  • rituály kola roku – sabaty
  • rituály luny – esbaty
  • iniciační rituály
  • oslavné rituály
  • magické rituály
  • každodenní rituály

Přechodové rituály nám pomáhají vědomě projít životní změnou. Uvědomit si co opouštíme a do čeho nového vstupujeme. A hlavně procítit, jak nám v tom je a co pro sebe můžeme udělat, abychom se popasovali se strachy a obavami, které často životní změny provází. Více o přechodových rituálech najdeš v tomto článku.

Dalším typem rituálů jsou rituály nebo oslavy kola roku. Oslavy kola roku jsou vlastně takovými malými přechodovými rituály. Vyznačují důležité mezníky v průběhu roku, které nás velmi ovlivňují, aniž bychom si to plně uvědomovali. Pokud využijeme jejich poselství a síly, můžeme výrazně posílit a uvést do souladu všechny oblasti svého života. Patří mezi ně sluneční svátky tedy rovnodennosti a slunovraty a čtyři velké „ohňové“ svátky tzn. Imbolc, Beltain, Lughnasadh a Samhain.

S tím souvisí i rituály luny, kdy využíváme energii všech 4 fází měsíce.

Mezi další rituály patří iniciační. Ty se vykonávají při vstupu nového člena do nějaké skupiny, tradice nebo například při nástupu do nového zaměstnání. Určitě také znáte imatrikulaci. Iniciační rituály se často váží s nějakou zkouškou, dovršením nějakého úkolu anebo slibem.

Dalším tipem jsou oslavné rituály, které také všichni dobře známe. Může to být narozeninová oslava, při které se oslavenci předávají již tradičně dárky a dort se zapálenými svíčkami, které potom se svým přáním sfoukne. V rámci oslavného rituálu můžeme ale také uctít své předky, poděkovat za hojnost, kterou máme nebo které se nám dostalo, oslavit svůj úspěch a pronést díky všem svým spřízněným – ať už se jedná o bohy nebo bohyně, přírodní bytosti, anděle apod.

Neméně významnou formou jsou rituály magické, při kterých se snažíme o dosažení svého záměru, ať už se jedná o léčení, vyslání přání, záměru nebo divinace – věštění.

A nesmíme také zapomenout na rituály každodenní, o kterých byla už řeč. Jedná se o všechny činnosti, které opakujeme (dezert a káva po obědě, čištění zubů, objetí při loučení, pusa na přivítanou, uspávání dětí atd.), ale může se jednat i o další, které děláme vědomě a záměrně si je do svého života přizveme. Já například každý den před spaním děkuji za všechno, co mám, co se mi povedlo, co se stalo a posunulo mě to zase o kousek dál apod.

A co Ty a Tvé denní rituály?

Nyní, když už víš, jaké typy rituálů můžeme provádět, si zvědom ty svoje, které jsi třeba do teď dělal/a nevědomě, rutinně.

Zkus se zamyslet a sepsat si, jaké pravidelné činnosti během dne nebo týdne děláš. Vyber si pro začátek jednu z nich a najdi způsob, jak ji můžeš dělat více vědomě, a odpověz si na otázku, co je jejím záměrem a podstatou.

Může se jednat o prosté čištění zubů, kdy se budeš zaměřovat na to, jak své zuby čistíš, opečováváš a jak jsou zdravé a silné. Ale může se jednat i o přípravu čaje, kávy, vaření, vypravování se z domu apod.

Abychom to na závěr shrnuli….

Rituály nám přináší:

  • vědomé zastavení se
  • bytí tady a teď
  • jsou průvodci vědomou změnou
  • pomáhají vědomě prožit emoce, které cítíme
  • jsou stabilním bodem, o který je možné se opřít
  • přináší odpověď na otázku: co končí a co začíná?
  • co opouštím? jaká je má nová role?
  • sdílení nějaké změny nebo záměru se skupinou lidí, kteří jsou na stejné vlně
  • doznění změny v našem životě
  • pomáhají posílit náš záměr

Co dál?

Stáhni si náš check list Na co nezapomenout při rituálu a získej přehlednou strukturu, které se můžeš držet.

rituál

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Sleduj nás

Oblíbené články


.

0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x