Síla minutové meditace

Co si představíte pod pojmem meditace? Hodiny sezení v tureckém sedu se soustředěnou myslí absolutně bez jediné myšlenky někde v indickém ašrámu?

I tak to může jistě vypadat. Nám však půjde o pár minut denně.

Proč?

Meditace pomáhá zastavit se v ruchu dne. Obrátit svou pozornost zpátky k sobě, do svého nitra, do našeho vnitřního světa. A to je pro nás velmi důležité.

Většina z nás má tendenci plnit jeden úkol za druhým, odškrtáváme položky ze seznamu a ani si nevšimneme, že už je skoro večer. A je úplně jedno, jestli jsme maminka na mateřské „dovolené“, vysoce postavený manažer či kdokoli další. Prostě a jednoduše nejsme tady a teď. Nevíme, jak se cítíme, nevnímáme, jak se má naše tělo a mnohdy nevíme, ani co chceme.

Zjistíme to většinou až ve chvíli, kdy se dostaneme do velkého diskomfortu. Buď se necítíme dobře anebo nás na to upozorňuje tělo a něco nás bolí. A to je škoda.

Meditace nám pomáhá vrátit se zpátky k sobě. Odpočinout si. Zjistit, jak se máme, jak se cítíme. Přináší nám také odpovědi na naše otázky, právě proto že se vědomě zastavíme a dáme prostor našemu nitru a vnitřnímu hlasu, aby promluvil.

Stalo se Vám někdy, že jste nevěděli, co dělat a pak odpověď přišla z čista jasna sama od sebe z ničeho nic? Tak to je přesně ono. Zastavili jste se a konečně jste alespoň chvilku naslouchali sami sobě.

A jak taková pár minutová meditace může vypadat?

Během dne se několikrát vědomě zastavte a zhluboka se nadechněte a vydechněte. Odpovězte si na otázku: „Jak se mám?“ „Jak se cítím?“ „Co moje tělo?“ Na to Vám stačí minutka.

Nebo si každý večer před spaním vědomě uvolňujte tělo. Projďete si ho od hlavy až k patě a uvolněte každičký sval ve svém těle. Nádech a výdech. S výdechem vypusťte všechno napětí z těla ven. Uvidíte, jak krásně se Vám bude usínat.

Ráno můžete vyzkoušet stromovou meditaci. Ta Vám pomůže se zharmonizovat a nabít osvěžující, omlazující energií. A vyrazit do všedního dne plně probuzení a posílení.

Jak udělat stromovou meditaci?

Představte si, jak vám z nohou, nebo pokud sedíte z kostrče, začínají vyrůstat kořeny. Stále rostou a rostou a noří se hluboko do země. Až je budete mít dostatečně hluboko, začněte nasávat energii země, s každým nádechem do vás proudí a s každým výdechem ji vedete svými kořeny nahoru do svého těla….

Z vašeho těla se stává kmen a z vašich rukou a hlavy rostou krásné dlouhé větve, které se pnou vysoko k nebi. Zemská energie vstupuje až do jejich konečků.

S dalším nádechem pomalu začnete svými větvemi a listy stahovat nebeskou  energii do svého těla a posíláte ji až dolů ke svým kořenům.

S nádechem z kořenů natahujete zemskou energii, necháte jí rozlévat se do celého vašeho kmene i větví, s výdechem ji v sobě ukotvujete. S nádechem z větví stahujete nebeskou energii, kterou necháte proudit až dolů do vašich kořenů. S výdechem ji v sobě ukotvíte.

Obě energie se začínají mísit a naplňují celé vaše tělo, každičkou vaši buňku.

Proudí nahoru i dolů…všemi směry…

Vaše celé tělo začíná překypovat touto energií, pomocí zvuku hmmmmmmmmmmm ji necháte prudit skrz sebe ven do prostoru a ve svém těle si ponecháte pouze tolik, kolik je vám příjemné a kolik potřebujete.

Až se budete cítit vyrovnaní a ustálení, začnete stahovat své větve zpátky do těla.

Pomalu se z nich zase stává vaše hlava a ruce, poté stáhnete i své kořeny do vašich nohou.

Avšak napojení na zemi i nebe zůstává. Uvědomte si své tělo. Párkrát se ještě zhluboka nadechněte a vydechněte. Prociťte, jak vám je. A pomalu otevřete oči a buďte tady a teď.

A tady jsou další benefity, které meditace přináší:

 1. Přináší energii, sílu a vitalitu.
 2. Zvyšuje fyzickou výkonnost.
 3. Posiluje imunitní systém.
 4. Pomáhá s vysokým krevním tlakem.
 5. Snižuje napětí svalů.
 6. Zpomaluje procesy stárnutí.
 7. Uvolňuje nervový systém.
 8. Zvyšuje sebedůvěru.
 9. Zvyšuje schopnost soustředit se.
 10. Zlepšuje paměť a schopnost učit se.
 11. Pomáhá ovládat vlastní myšlenky.
 12. Přináší pocit vitality a omlazení.
 13. Rozvíjí intuici.
 14. Zlepšuje tvořivost.
 15. Odstraňuje strachy a fobie.
 16. Dává schopnost dívat se na události z nadhledu.
 17. Snižuje stres.
 18. Zvyšuje náš výkon a produktivitu.
 19. Snižuje agresivitu.
 20. Prohlubuje spánek.
 21. Vede k empatii a toleranci.
 22. Harmonizuje a vede nás k vyrovnanosti.
 23. Pomáhá být v přítomném okamžiku. Tady a teď.
 24. Zvyšuje soucit.
 25. Učí nás odpouštět.
 26. Prohlubuje schopnost milovat.
 27. Přináší hlubší porozumění sobě samému i druhým.
 28. Přivádí nás k sebepřijetí.
 29. Přináší klid mysli.
 30. Vyrovnává emoce.

A mimo to i větší napojení na přírodu a její rytmy. Když víme, jak na to.

Připravili jsme pro Vás 4 vedené meditace. Jednu z nich – stromovou, jsem už zmínila.

Všechny jsme Vám nahráli do mp3 podoby, tak abyste si je mohli kdykoli pustit a napojit se více na sebe i na přírodu a její rytmy.

Díky nim budete nabiti energií, uvolnění a připravení vrhnout se na další den.

Najdete je tady.

Švihov
Příspěvek vytvořen 35
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x
()
x