Síla minutové meditace

Co si představíš pod pojmem meditace? Hodiny sezení v tureckém sedu se soustředěnou myslí absolutně bez jediné myšlenky někde v indickém ašrámu?

I tak to může jistě vypadat. Nám však půjde o pár minut denně.

Proč?

Meditace pomáhá zastavit se v ruchu dne. Obrátit svou pozornost zpátky k sobě, do svého nitra, do našeho vnitřního světa. A to je pro nás velmi důležité.

Většina z nás má tendenci plnit jeden úkol za druhým, odškrtáváme položky ze seznamu a ani si nevšimneme, že už je skoro večer. A je úplně jedno, jestli jsme maminka na mateřské „dovolené“, vysoce postavený manažer či kdokoli další. Prostě a jednoduše nejsme tady a teď. Nevíme, jak se cítíme, nevnímáme, jak se má naše tělo a mnohdy nevíme, ani co chceme.

Zjistíme to většinou až ve chvíli, kdy se dostaneme do velkého diskomfortu. Buď se necítíme dobře anebo nás na to upozorňuje tělo a něco nás bolí. A to je škoda.

Meditace nám pomáhá vrátit se zpátky k sobě. Odpočinout si. Zjistit, jak se máme, jak se cítíme. Přináší nám také odpovědi na naše otázky, právě proto že se vědomě zastavíme a dáme prostor našemu nitru a vnitřnímu hlasu, aby promluvil.

Stalo se Ti někdy, že jsi nevěděl/a, co dělat, a pak odpověď přišla z čista jasna sama od sebe z ničeho nic? Tak to je přesně ono. Zastavil/a ses a konečně jsi alespoň chvilku naslouchal/a sám/sama sobě.

A jak taková pár minutová meditace může vypadat?

Během dne se několikrát vědomě zastav a zhluboka se nadechni a vydechni. Odpověz si na otázku: „Jak se mám?“ „Jak se cítím?“ „Co moje tělo?“ Na to Ti stačí minutka.

Nebo si každý večer před spaním vědomě uvolňuj tělo. Projďi si ho od hlavy až k patě a uvolni každičký sval ve svém těle. Nádech a výdech. S výdechem vypusť všechno napětí z těla ven. Uvidíš, jak krásně se Ti bude usínat.

Ráno můžeš vyzkoušet stromovou meditaci. Ta Ti pomůže se zharmonizovat a nabít osvěžující, omlazující energií. A vyrazit do všedního dne plně probuzení a posílení.

Jak udělat stromovou meditaci?

Představ si, jak Ti z nohou, nebo pokud sedíš, z kostrče začínají vyrůstat kořeny. Stále rostou a rostou a noří se hluboko do země. Až je budeš mít dostatečně hluboko, začni nasávat energii země, s každým nádechem do Tebe proudí a s každým výdechem ji vedeš svými kořeny nahoru do svého těla….

Z Tvého těla se stává kmen a z Tvých rukou a hlavy rostou krásné dlouhé větve, které se pnou vysoko k nebi. Zemská energie vstupuje až do jejich konečků.

S dalším nádechem pomalu začni svými větvemi a listy stahovat nebeskou energii do svého těla a posílej ji až dolů ke svým kořenům.

S nádechem z kořenů natahuješ zemskou energii, necháš jí rozlévat se do celého vašeho kmene i větví, s výdechem ji v sobě ukotvuješ. S nádechem z větví stahuješ nebeskou energii, kterou necháš proudit až dolů do Tvých kořenů. S výdechem ji v sobě ukotvíš.

Obě energie se začínají mísit a naplňují celé Tvé tělo, každičkou Tvou buňku.

Proudí nahoru i dolů…všemi směry…

Celé Tvé tělo začíná překypovat touto energií, pomocí zvuku hmmmmmmmmmmm ji necháš proudit skrz sebe ven do prostoru a ve svém těle si ponecháš pouze tolik, kolik je Ti příjemné a kolik potřebuješ.

Až se budeš cítit vyrovnaný/á a ustálený/á, začneš stahovat své větve zpátky do těla.

Pomalu se z nich zase stává Tvá hlava a ruce, poté stáhneš i své kořeny do svých nohou.

Avšak napojení na zemi i nebe zůstává. Uvědom si své tělo. Párkrát se ještě zhluboka nadechni a vydechni. Prociť, jak Ti je. A pomalu otevři oči a buď tady a teď.

A tady jsou další benefity, které meditace přináší:

 1. Přináší energii, sílu a vitalitu.
 2. Zvyšuje fyzickou výkonnost.
 3. Posiluje imunitní systém.
 4. Pomáhá s vysokým krevním tlakem.
 5. Snižuje napětí svalů.
 6. Zpomaluje procesy stárnutí.
 7. Uvolňuje nervový systém.
 8. Zvyšuje sebedůvěru.
 9. Zvyšuje schopnost soustředit se.
 10. Zlepšuje paměť a schopnost učit se.
 11. Pomáhá ovládat vlastní myšlenky.
 12. Přináší pocit vitality a omlazení.
 13. Rozvíjí intuici.
 14. Zlepšuje tvořivost.
 15. Odstraňuje strachy a fobie.
 16. Dává schopnost dívat se na události z nadhledu.
 17. Snižuje stres.
 18. Zvyšuje náš výkon a produktivitu.
 19. Snižuje agresivitu.
 20. Prohlubuje spánek.
 21. Vede k empatii a toleranci.
 22. Harmonizuje a vede nás k vyrovnanosti.
 23. Pomáhá být v přítomném okamžiku. Tady a teď.
 24. Zvyšuje soucit.
 25. Učí nás odpouštět.
 26. Prohlubuje schopnost milovat.
 27. Přináší hlubší porozumění sobě samému i druhým.
 28. Přivádí nás k sebepřijetí.
 29. Přináší klid mysli.
 30. Vyrovnává emoce.

A mimo to i větší napojení na přírodu a její rytmy. Když víme, jak na to.

Připravili jsme pro Tebe 4 vedené meditace. Jednu z nich – stromovou, jsem už zmínila.

Všechny jsme Ti nahráli do mp3 podoby, tak aby sis je mohl/a kdykoli pustit a napojit se více na sebe i na přírodu a její rytmy.

Díky nim budeš nabit/a energií, uvolněný/á a připravený/á vrhnout se na další den.

Najdeš je tady.

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Sleduj nás

Oblíbené články


.

0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x