Green man - Zelený muž

Proměny Zeleného muže – král Dub a král Cesmína

Znáš postavu Zeleného muže? Jeho příběh se skrytě, ale zároveň nám všem jasně na očích odvíjí kolem nás, každý rok znovu ve věčném koloběhu proměn přírody a ročních období.

Odkud pochází Zelený muž?

Zelený muž je velmi starý symbol, o kterém se nám toho moc nedochovalo. Nevíme pořádně ani jak je starý, ani co přesně ve své době symbolizoval a jaký měl status, jestli byl jen jedním z mnoha bohů, nebo možná rovnocenným společníkem Matky Země.

Ať už to bylo, jak chce, je ale jasné, že to byl velmi silný archetyp, který je stále pevně zakořeněný v našem podvědomí. Přežil totiž i období naší civilizace, kdy jsme se nejvíce odvraceli od sil přírody, a to přímo v centru všeho dění – nejčastěji jeho dochovaná zobrazení můžeme najít právě na kostelech a katedrálách.

Je to častý motiv výzdoby nejen starých, ale i relativně nových kostelů napříč celou Evropou, především však v Anglii. Jeho vyobrazení můžeme najít i na některých kostelech či starých domech u nás, například třeba na vnějších zdech chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Kdo je Zelený muž?

Znázornění Zeleného muže má několik možných podob. Může se jednat o lidskou hlavu, které buďto pouze z úst, nebo i z očí a nosních dírek vyrůstají listy či celé olistěné větve. Může se ale také jednat o obličej, který má listy místo vlasů a vousů, nebo je rovnou celý tvořený z listů.

Pro svou určitou neuchopitelnost je Zelený muž často mylně ztotožňován s různými bohy přírody a plodnosti, ať už se jedná o keltského Cernunna, řeckého Pana, starořímského Dionýsa, severského Freye, či egyptského Usira. Pokud některé z těchto bohů znáš, určitě mezi nimi také najdeš nepřehlédnutelné podobnosti, ale jistě také uvidíš, že je nelze považovat za jednu a tu samou bytost.

Nejčastější interpretací znázornění Zeleného muže je, že se jedná o sílu znovuzrození a každoroční jarní obnovu přírody. Postava Zeleného muže, jako muže v kostýmu nebo masce z listí, se dodnes objevuje v mnoha lidových tradicích napříč kulturami, nejčastěji právě při jarních oslavách a průvodech okolo prvního května.

Dvě tváře Zeleného muže

V přírodní spiritualitě, současném druidství a některých dalších pohanských směrech se Zelený muž objevuje jako hlavní postava jednoho z mýtů kola roku. Jedná se o příběh cyklické transformace, případně boje, mezi Dubovým a Cesmínovým králem.

Král Dub vládne světlé, letní polovině kola roku a král Cesmína vládne temné a mrazivé zimní polovině kola roku. Tento mýtus zmiňuje například i známý anglický druid a zpěvák Damh the Bard ve své písni Noon of the Solstice (V poledne na slunovrat), kde zpívá o jejich souboji a střídání se u vlády.

Text této písně je nicméně zavádějící, protože k transformaci krále Cesmíny na Dubového krále nedochází na zimní slunovrat, kdy je král Cesmína nejsilnější, ale až o jarní rovnodennosti, kdy se jejich síly vyrovnávají, Dubový král získává převahu a může zvítězit.

Zeleného muže hledej v přírodě…

Pokud chceš Zeleného muže blíže poznat, pochopit jeho symboliku a zvědomit si jeho význam, tak nejlepší způsob je pozorovat přírodu a s pomocí mýtu o Dubovém a Cesmínovém králi se napojit na její rytmy.

Král Dub ožívá o jarní rovnodennosti, stejně jako stromy dubu samotné…  Dub byl kelty a druidy považován za krále stromů, a tím, že na jaře začíná pučet a zelenat se, a tak přebírá vládu nad říší přírody. Při letním slunovratu má dub a s ním i všechny rostliny nejvyšší moc, nejrychleji rostou a byliny jsou nejléčivější.

Postupně ale začínají slábnout – svou sílu vydávají na tvorbu plodů. Král Dub se snaží zajistit hojnost a kontinuitu života v dalších generacích. Na podzimní rovnodennost je již zcela vyčerpán, ztrácí sílu a listy a podléhá Cesmínovému králi, jehož listy jsou dubu tak podobné.

A tak se síla Zeleného muže transformuje do podoby krále Cesmíny, který o své listy nepřichází a svými červenými bobulemi a s pomocí listů svých poddaných, dalších stálezelených rostlin, dokáže zajistit hojnost, nebo alespoň přežití, i během zimní, temné poloviny kola roku.

Po zimě opět přijde jarní rovnodennost a znovu se probudí král Dub… kolo roku se otáčí a Zelený muž, jehož symbol skrytě doprovází naši kulturu už celá staletí, dál prožívá svůj příběh věčné proměny, obnovy a znovuzrození.

Jak s tímto mýtem můžeš pracovat?

Každou polovinu kola roku svůj oltář nebo rituální místo vyzdob dubovými nebo cesmínovými listy, můžeš využít i uměleckého ztvárnění v podobě obrázku, sošky.

Rituální výměnou těchto symbolů na svém oltáři můžeš vědomě vkročit do temné nebo světlé poloviny kola roku.

Temná polovina kola roku nás zve k obrácení se do sebe, přemítání, reflexi, bilancování, odpočinku, pasivitě, studiu.

Světlá polovina kola roku je ideální na projevení se ve vnějším světě, realizaci našich záměrů, projektů, cílů, setkávání se, cestování apod.

V rámci rituálu rovnodennosti se můžeš na Dubového nebo Cesmínového krále naladit, jednomu poděkovat za podporu v uplynulém období a druhého požádat o podporu v té nastávající polovině kola roku.

A pokud toužíš poznat více do hloubky polaritou světla a tmy, dne a noci, sílu slunce a všech čtyřech ročních období, naučit se s nimi pracovat a využívat jejich sílu a dary pro svůj život, tak přesně pro tebe jsme vytvořili online kurz Spoj se se silou slunce, kde se to všechno naučíš… Více o kurzu najdeš ZDE.

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Sleduj nás

Oblíbené články


.

0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x