Co říkají o kole roku…

Přinášíme Ti odpovědi z ankety.

Zajímalo nás, jaké svátky lidé slaví a s kým, z jaké tradice vychází, co jim kolo roku přináší a čím obohacuje jejich život.

Jdeme na to 🙂

„Jsou jedním z mála pevných středobodů v mém jinak dost chaotickém světě. Je to pro mě chvíle, která v sobě nese klid, řád a plné soustředění na cyklus přírody. Čas vděčnosti a rozjímání.
Kolo roku je cestou mé duše. Spolu s přírodou usínám a probouzím se. Vnímám roční období uvnitř sebe. Oslava kola roku má pro mě sebepoznávací význam.
Je to pro mě připomínka toho, ze rok přechází do další fáze a taky příležitost sejít se s přáteli.
Je to má přirozenost. Žiji v souladu s přírodou.
Pociťuji změnu.
Návrat ke kořenům, úctu k přírodě a dědictví.
Soustředění na proměnu přírody. Spojení s předky.“


Všimni si, že nejvíce slavenými svátky kola roku jsou slunovraty. U toho zimního nás to asi nepřekvapí. Vánoce slavíme téměř všichni a tak už je jen krůček k tomu přidat k nim i tradici zimního slunovratu. Ale letní? Je to zajímavé, čekali jsme, že nejvíce lidí bude slavit kromě zimního slunovratu také Beltain a Samhain.
Na druhé straně nás překvapuje „nízká“ obliba Lughnasadhu, který je v lidové tradici ještě poměrně živý ve formě oslavy dožínek, zejména na vesnicích. A také se dostává do povědomí díky každoročnímu festivalu v Nasavrkách.

„Asi primárně napojení na běh času a Velkou matku.
Spojení s kolem roku, předky…
Posun
Klid, vyrovnanost, návrat k přírodě, jejím zákonům, k moudrosti předků a k sobě samé.
Otvírá nové obzory, přináší mi spokojenost sama se sebou.
Duchovní klid a rozvoj“

Veronika řekla o kole roku

Rok plyne velmi rychle, roční období se střídají jedno za druhým, jsou tu Vánoce, najednou zas Velikonoce, letní dovolená a zase Vánoce…znáš to? Takhle mi ubíhal rok za rokem, než jsem objevila kouzlo oslavy kola roku.

Najednou mělo každé období svůj význam, přestala mi vadit šeď listopadových dní, krátké dny během zimy, kdy člověk odchází z domova za tmy a za tmy se zase vrací, dokázala jsem si více užít prvních jarních lístků i pestrobarevných letních květů, kterých si často ani nevšimneme, protože čas letí a soustředíme se na práci, školu, děti.

Začala jsem být vědomě tady a teď a vychutnávala si každý den, vnímala změny okolo v přírodě, ale i změny, které probíhaly uvnitř mě, díky měnícím se ročním obdobím.

Znáš cykličnost ženy? Její neustále se měnící energii během cyklu? Podobnou energii najdeme i v kole roku, a když se ji naučíme využít, můžeme podpořit svůj růst, své projekty, kreativitu, všechny oblasti svého života.

A navíc je to všechno obrovská zábava. Není nad to sejít se s přáteli, využít společný čas na plno, slavit a bavit se s vyšším záměrem.

Tali řekla o kole roku

Kolo roku slavím proto, aby mi příroda a její síla pomohla se proměnit. Ty změny, na které sami nemáme dost sil, nám mohou pomoci provést transformační rituály kola roku. Je to také prostor, kde si můžeme uvědomit přítomnost svých předků, spojit se s bohy a bohyněmi, svými průvodci, vyslyšet rady na cestu a proměnit se. Také je to pro mě příležitost, jak se setkat s přáteli a poznat nové.

„Těšení se na daný svátek, rituály, posezení s přáteli
Uklidnění, splynutí s přírodou, nastavení rytmu, spojení s božstvy a energií daného období
Setkání s přáteli, návrat k tradicím, přírodě a souznění s ní
Harmóniu, energiu, rovnováhu
Rytmem a pravidelností. Radostí ze změny.
Uvědomuji si, jak se příroda mění, jak je rozmanitá a co každé období přináší a za co můžu být vděčná. Na každý svátek se velmi těším.
Učí mě se ,,zastavit“

Jarmilka řekla o kole roku

Oslavy kola roku pro mě představují spojení s přirozeným řádem světa. Umožňují mi si uvědomit, že změna je nevyhnutelná součást našeho bytí, že cyklické střídání různých období jak v přírodě, tak v životě je přirozené. Každá roční doba má svojí specifickou energii, a bez ohledu na to, nakolik si to připouštíme, nás ovlivňuje. Moderní životní styl nás svádí k tomu, abychom dlouhodobě žili ve stejném rytmu, bez ohledu na to, zda je venku zima, či teplo, zda převládá světlo, či tma. Oslavy kola roku mi pomáhají sladit můj život a jeho rytmus s vnějším rytmem světa.

Oslavy kola roku jsou pro mě osobně důležité i jako součást mé duchovní cesty. Druidství je cesta, založená na budování vztahu a souladu s přírodou a všemi jejími součástmi. Oslavy kola roku mi pomáhají tyto moje vztahy rozvíjet a odhalovat tajemství a krásy pohanské víry.

V neposlední řadě jsou pro mne oslavy kola roku příležitostí k setkání s přáteli, kteří sdílejí můj pohled na svět a kráčejí po stejné, či podobné duchovní cestě. Kolo roku je dnes samozřejmou a nezbytnou součástí mého života. Neumím si představit, že by tomu bylo jinak.

Zuzka řekla o kole roku

Rituály kola roku slavím proto, že mi umožňují zastavit se, vystoupit z každodenních úkolů a starostí a rozhlédnout se kolem sebe, uvědomit si, čím právě prochází příroda a co tedy se děje i ve mně samotné. I přes veškeré vymoženosti dneška jsme stále součástí přírody a čím prochází země, tím na jisté úrovni procházíme i my sami. Vnímat kolo roku znamená nejen obracet se k dějům přírody, ale propojovat je se svým vlastním nitrem a prožívat tak sebe samu i Matku Zemi jako jednotu.

„Spojení s přírodou a Zemí a životem
Rozkvět
Spiritualitu, vnitřní klid
Vnímám tak více cyklus přírody
Nové začátky
Duchovní růst, uvolnění, spoustu energie a práce s ní
Zklidnění
Smysl, řád, soulad s přírodou, vyrovnanost, klid, radost, propojeni s vesmírem“

Lukáš řekl o kole roku

Vede mě k lepšímu napojení na rytmy přírody a hlubšímu chápání přírodních, ale i vnitřních dějů a souvislostí. Tak jak jsem poznával krásy a sílu přírody, odhaloval jsem i své vlastní silné a slabé stránky a jak jsem začínal více chápat příběh kola roku, tak jsem snáze odkrýval i příběh svého života.

Lucka řekla o kole roku

Kolo roku je pro mě takovou kostrou roku, základními body, které mi v průběhu roku pomáhají zorientovat se, v jaké části se nacházím, co v tu dobu mohu rozvíjet, nad čím se zamýšlet. Každý ze svátků je na něco úzce zaměřen. V neposlední řadě je pro mě každý svátek díkůvzdáním za to, že jsem na světě, že prožívám hezké, ale i složité okamžiky, že mohu cítit, prožívat a žít. Za to všechno pomocí malých rituálů děkuji a dívám se na sebe, své prožitky i život jako celek z jiné perspektivy.

Oslavy kola roku mi připomínají, že vše má v životě své místo a čas. Pokud si dovolím každý svátek oslavit a hluboce, niterně prožít, naladit se na jeho sílu a zahlédnout jeho mystéria, pomáhá mi to zpracovávat události v mém životě.
Mám z čeho čerpat zkušenost a sílu. Vím, jak se zachovat. Vím, že vše, to zlé i to dobré, je dočasné. Proto se z příjemných chvil a věcí raduji, dokud trvají. A o těch krušných vím, že jsou důležité, že bolí, ale vytrvám-li, tak pominou a zanechají mne lepšího a silnějšího.

Jana Rosa řekla o kole roku

Zažít oslavy, ceremonie, rituály nebo jakkoli je chceme nazvat, spojené s kolem roku, nás ukotvuje do přítomnosti. Pomáhá nám se zastavit, pocítit vděčnost a uvědomit si, čím příroda i my procházíme. Pomáhá nám to zpomalit a dostat se více k sobě a ke své duši. A ty magické okamžiky! Dokud jsem to neprožila, ani jsem si neuvědomila, jak moc mi v životě chybí zažívat takovéto slavnostní chvíle. Jaké kouzlo mají a jak naplněna se při nich cítím.

Nyní si už uvědomuji, že vše na světě je nějakým způsobem cyklické. Život má svůj cyklus, příroda jej má, žena jej má. Rok jej má, měsíc jej má, den jej má.. Pochopila jsem, že tyto cykly jsou darem, který můžeme vědomě užívat.

Pokud se chceš zapojit i Ty a pomoci nám tak zpřesnit výsledky, můžeš anketu vyplnit ZDE.

A také se nezapomeň ZDARMA přihlásit na další ročník online kongresu Přírodní spirituality, tentokrát na téma Kolo roku a proměny v nás, kde Tě čeká 20 rozhovorů s českými i zahraničními hosty, které Ti přinesou spoustu důležitých uvědomění, Aha momentů a tipů o tom, jak nás kolo roku ovlivňuje v různých oblastech života.

https://spojenisprirodou.cz/online-kongres-prirodni-spirituality-2023-kolo-roku-a-promeny-v-nas-zdarma-2023/

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Sleduj nás

Oblíbené články


.

0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x