Rituální přípitek

Přechodové rituály

V našich životech se stále něco mění, málokdy však projdeme změnou vědomě. Často jsme ve vleku událostí a na nějaké přemýšlení, zastavení se a položení si otázky, co mi změna vlastně přináší a jak se cítím, není moc prostor.

Někdy se tak může stát, že uvízneme v minulosti a změnou neprojdeme naplno anebo si třeba ani nevšimneme, že se pro nás něco vlastně změnilo a hledíme neustále dopředu do budoucnosti a nejsme tady a teď.

V časech minulých byl na přechodové rituály kladen veliký důraz, existovala spousta tradic a oslav, která měla člověku pomoci žít vědomě a být plně v přítomnosti.

Většina z nich však z naší kultury již vymizela, pomalu se vytrácí anebo se zachovala, ale ve své nevědomé formě, takže již nemůže zcela plnit svou funkci.

O jakých přechodových rituálech je tu vlastně řeč?

Mezi nejdůležitější přechodové rituály patří:

  • narození dítěte
  • první menarché (menstruace)
  • vstup do dospělosti, uvítání mezi muže
  • svatba
  • předporodní a poporodní rituály
  • odchod dětí z domova
  • menopauza
  • ale třeba i odchod do důchodu, narození vnoučete
  • a v neposlední řadě také pohřeb – poslední rozloučení se zemřelým

Svatby se slaví pořád, pohřby se konají také…co je tedy špatně?

Přechodový rituál je vědomá práce se změnou v životě.

Ukazuje nám, co končí a co začíná a především nám pomáhá rozloučit se se završenou fází života, uvítat fázi novou a najít si v ní svoje místo. Každý rituál se musí vytvořit tak, aby člověku, který jím prochází, dával smysl a přinesl mu takové porozumění či poselství, které potřebuje.

Svatba ani pohřeb nejsou pouze o společenském setkání, o oslavě nebo společném truchlení a už vůbec ne o povinné účasti, abychom neurazili nebo o hezkém dnu, kdy se z páru stanou manželé a svatebčané vtipkují na jejich účet.

Každý přechodový rituál má dvě části. Tou první je niterná práce, která musí předcházet samotné oslavě nebo společenskému obřadu, který je ale neméně důležitý, jak se dozvíte dál.

 

V čem taková niterná práce spočívá?

Měli bychom si někde sami o samotě nebo s nějakým průvodcem, kterému důvěřujeme, položit tyto 4 otázky:

Co nechávám za sebou?
Do čeho vstupuji?
Z čeho mám strach a co mi ho pomůže překonat?
Co si od nové fáze přeji?

Teprve ve chvíli, kdy si to srovnáme sami v sobě, nastává čas na sdílení s okolím a na společenský obřad/oslavu/rituál.

Někdy se stává, že se rozhodneme projít pouze niternou částí a společenskou vynechat a naopak. Tyto části však musejí jít ruku v ruce, protože jinak velmi ochudíme sebe nebo své okolí.

A k čemu je společenská část a proč je důležitá?

Dáváme jí vlastně najevo, tady jsem, takhle to mám a tohle je moje nová cesta. Je to takový veřejný projev toho, pro co jsme se rozhodli nebo co se v našem životě změnilo a jak budeme pokračovat dál.

Pokud nemáme za sebou niternou část, může být pro nás ta společenská velmi nepříjemná. Nejsme si jistí, cítíme strach, obavy, do toho všechny ty dobře míněné rady, které nás ještě více rozhazují, můžeme být zmatení a nevíme, co si počít.

Pokud niterná část proběhla správně, stojíme pevně na svých nohou, víme, co chceme a za tím si jdeme a nenecháme se rozhodit a je pro nás příjemné sdílet naši novou cestu s okolím.

Jasně tím dáváme najevo svůj postoj, svou změnu, který musí všichni akceptovat.

Někdy se může stát, že se někdo z účastníků nechce se změnou smířit (např. odchod dětí z domova, svatba apod.)

A proto je účast na společenském obřadu velmi důležitá i pro samotné pozvané. I oni musí přijmout novou fázi Tvého života. I je bude nadále ovlivňovat a nemusí to být pro ně lehké. Vědomě vedený přechodový rituál jim s tím může pomoci.

Velmi jsem si to uvědomila, když zemřela moje maminka. Chtěli jsme pohřeb pouze pro nejbližší a také jsme ho tak udělali. Po čase jsem napsala článek o tom, jaké pro mě bylo její umírání a smrt (najdete na www.veronikavelehradska.cz). Po jeho přečtení se mi ozvala jedna její kamarádka. Psala mi, že ji mrzelo, že nemohla být na pohřbu, a že až teď díky mému článku dokázala její ztrátu doprožít a uzavřít ji v sobě.

Nepodceňujme tedy význam přechodových rituálů i pro lidi, kteří zdánlivě nejsou hlavními účastníky.

A co s tím, když jsem rituál nestihl/a?

Pokud jsi přechodovým rituálem nestihl(a) projít, nezoufej, dá se to napravit a rituál udělat a to jakkoli dlouho po tom, co změna proběhla.

Pokud bys s tím chtěl(a) poradit, neváhej se obrátit na mne a mého muže. Rádi Tě změnou provedeme nebo Ti dáme tipy jak na to.

O významu jednotlivých přechodových rituálů, jejich účelu a záměru i možné podobě napíšeme v dalších článcích, takže se na ně můžete brzy těšit.

Přeji krásný den!

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejevíce volený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Blanka
24. 11. 2019 7:31

Moc děkuji vaše články vždy tak pěkně pohladí na duši

Sleduj nás

Oblíbené články


.

2
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x