Narazil(a) jsi někdy na frázi, že čas je cyklický a ne lineární? Co tyto dvě chápání času znamenají a co z nich vyplývá? Je cyklický čas překonaný archaický koncept primitivních civilizací a nám nemá co dát?
V tomto článku se nad těmito otázkami zkusíme zamyslet a přijít na to, jak nás naše chápání času může ovlivňovat a co nám může přinést, když změníme svůj pohled na čas a budeme ho vědomě využívat pomocí rituálu.
Čas je lineární
Toto je typické chápání času pro naši „civilizovanou západní společnost“ a v rámci běhu historie poměrně moderní pohled na věc, což ale neznamená, že je úplně špatné. Je to naopak velmi funkční koncept: ve výsledku nám přinesl průmyslovou revoluci a rozvoj ve všech oblastech lidského života. Tím ovšem zároveň udělal sám sebe takřka nepostradatelným pro to, abychom v dnešním světě mohli vůbec existovat. Dokážeš si představit svůj život bez plánovacího kalendáře a hodinek?
Hlavní efekt, který lineární čas způsobil je ten, že jsme přešli z mytologického pohledu na minulost na pohled historizující. Vše je přesně datováno a konkretizováno, v našem chápání historie není prostor pro legendy a žádné nové mýty už nikdy nevzniknou. Z Tvého dědečka, který byl hrdinou ve druhé světové válce, se nikdy nestane mytický héroi, a z jeho dobrodružství se nikdy nestane archetypální legenda, podobně jako v minulosti vznikaly například mýty o Fionnovi nebo Cuchulainovi.
Avšak i staré mýty a legendy jsou postupně demytizovány, například takový Odyseus a jeho bájné výpravy? Už existuje nespočet interpretací, kudy plul, kdy přesně, na čem se zakládají jeho nerealistické avšak symbolické skutky a setkání atd. Všechny události v historii mají svou jasnou příčinu a následek a má-li vzniknout něco, co by plnilo úlohu mýtu v dnešním světě, tak to nutně musí být vydáváno za pohádku, fantasy, nebo sci-fi.

Velkým nedostatkem (nebo pro nás snad výhodou) lineárního chápání času je to, že ve větším měřítku sám sebe popírá. Přesným dokumentováním historie a její interpretací se totiž postupně začíná ukazovat, že věci nemají lineární průběh, ale vše se odehrává v cyklech: ekonomický boom a následný nutný pokles, vzestup a pád civilizací, doby ledové a meziledové…
A tak ani lineární chápání času už nevidí běh historie jako rovnou přímku, ale spíše jako zvlněnou sinusoidu.
Čas je cyklický
Nelze popřít, že se v přírodě události opakují: dny a noci, roční období, koloběh života a smrti a nového života… Otázkou ovšem je, jak tyto cykly prožíváme. Málokdo asi prožívá západ slunce jako jeho utopení a uhasnutí v nekonečném moři a východ jako zrození úplně nového slunce, které by nenastalo, kdyby kohout nezakokrhal.
V dnešní společnosti navíc vnímáme svůj život lineárně, jako směřování někam, z bodu A do bodu B. A to, že se během té cesty střídají roční období, že se znovu a znovu den proměňuje v noc a ta zase v den, je jenom jakási kulisa, která podkresluje naši přímou cestu za určeným cílem.

Pokud nás ale takový život příliš nenaplňuje a chceme svůj život a čas prožívat jinak, více cyklicky a ve spojení s přírodou a jejími rytmy, musíme si najít trochu jinou cestu, než přes mýty, jak to dělali naši předkové.
Jak se naladit na cykličnost bez pomoci mýtů?
Pomocí rituálu. Rituál v tomto pojetí ale už nemůžeme chápat tradičně, jako „znovuprožití mýtu“, ale spíš jako vytvoření bodu v čase, posvátného okamžiku, kdy se můžeme zastavit, rozhlédnout kolem sebe, zvědomit si dění v přírodě nebo v našem životě a kdy se můžeme napojit na právě probíhající část daného cyklu.
Mytologickými tradicemi se můžeme zabývat i nadále a může to být i velkým přínosem. Nicméně dnes už je jedno, jestli naši předkové vnímali například konec zimy jako znovuzrození nesmrtelného slunečního boha nebo jako zahnání zlé babice Zimy. Jde totiž o symboly, které nám pomohou být tady a teď, vnímat, co se děje ve vnějším světě, v přírodě a jak to na nás působí, a případně pomocí rituálu využit probíhajících změn k osobnímu rozvoji.

A fakt, že se děje v přírodě cyklicky opakují stále dokola, stejně jako skoro všechny události v našem životě, můžeme stálým opakováním denních, ročních nebo životních rituálů využít k prohloubení našeho prožitku a vhledu… to je hlavní přínos napojení se na cykličnost.
Už sis ZDARMA stáhl(a) GRAFIKU KOLA ROKU v PDF? Díky ní už nebudeš zapomínat na jednotlivé svátky kola roku! Můžeš si ji vytisknout a umístit do diáře nebo na lednici a budeš tak mít svého průvodce celým rokem stále na očích.
