Vědomý úklid

Říkáš si: „Uf, tady to zase vypadá. Budu muset uklidit.“ A moc se Ti do toho nechce? Nebo se blíží Vánoce a spolu s nimi i vánoční úklid? Nebo Tě právě čeká jarní generální očista a už teď je Ti z toho špatně… Pojď to pro tentokrát udělat jinak. A jak? Vědomě.

V tomto článku Ti ukážu, jak do úklidu vnést trochu zábavy a posvátna, a uvidíš, že se Ti hned bude uklízet o trochu lépe.

Očistíme Tvúj dům/byt nejen od všech fyzických nečistot, ale i starých energií a s nimi i Tvou mysl a emoce. Protože vše, co je uvnitř, se odráží i navenek a naopak.

Svou pozornost můžeme věnovat emocím, pocitům, tomu jak se cítíme, zapracovat na svém seberozvoji apod. a to se poté projeví na tom, že uklidíme a necháme odejít věci, které s námi už nejsou v souladu a nebo naopak. Vědomě uklidíme a zjistíme, že se nám výrazně ulevilo i na emoční rovině.

Kromě toho dům/byt požehnáme a nabijeme láskou, zdravím a pohodou.

Pojďme tedy z otravného úklidu udělat hlubší proces, který nám poslouží na více rovinách!

vědomý úklid

Záměr

Dej do svého úklidu záměr. Záměrem může být oživení, ozdravení, láska, znovuobnovení domova…Se záměrem se Ti bude uklízet hned lehčeji. Neděláš to totiž už z povinnosti, ale proto, že chceš, a proto, že Ti to něco přinese.

Zpěv, hudba

Při úklidu zpívej a vnes tak do něj trochu radosti. Pokud se Ti zpívat nechce, pusť si alespoň nějakou energetizující nebo veselou hudbu. Můžeš zkusit i mantry a nebo chanty.

Vědomý dotek

Udělej si z úklidu vědomý rituál. Buď tady a teď.

A co Ti k tomu pomůže? Hmat… Soustřeď se na své ruce. Vše, čeho se dotkneš, se oživuje, rozkvétá. Vysílej lásku ke všemu, co máš v rukách. Opečuj všechny předměty, které Ti tak dobře slouží. Hmat Tě bude udržovat v přítomnosti. Můžeš se soustředit i na to: Jak je tento předmět těžký? Jaký je jeho povrch? Co z něj cítím?

Vděčnost

Každému předmětu kromě toho, že ho očistíš, vyjádři vděčnost. Co pro Tebe dělá? V čem Ti pomáhá? K čemu Ti slouží?

Může to vypadat třeba takhle „Knížko, děkuji Ti za Tvou moudrost, kterou mi předáváš. Židle, děkuji Ti za to, že se mohu pohodlně posadit. Podlaho, děkuji Ti, že mohu stát nohama pevně na zemi. Apod.“ a nebo stačí vzít předmět do ruky, očistit ho a říct prosté „děkuji“.

Vizualizace

Neuklízej jen mechanicky. Při luxování si představuj, jak spolu se vší nečistotou odchází i energie, myšlenky a emoce, které je třeba opustit nebo propustit. Při vytírání vytírej nejen fyzické nečistoty.

Můžeš použít také březové koště a pomyslně s ním vše vymést ven. Zapoj i svou představivost.

Otevři také okno anebo dveře a vypusť vše nepotřebné/staré ven a naopak vpusť dovnitř nový čerstvý vzduch. Můžeš si představovat, jak všechna stará energie odchází a přichází nová, oživující, osvěžující. Jakou má barvu?

Chci to?

Zaměř se na to, co doma máš včetně oblečení, nádobí… Jsou s Tebou tyto předměty stále v souladu? Potřebuješ a chceš je mít? Nebo si je necháváš pouze z nostalgie, nebo protože to byl dárek a máš pocit, že by sis ho měl(a) ponechat jako výraz vděčnosti? Nebo snad byl drahý? Máš věci jen pro případ, že by se Ti někdy v budoucnu mohly hodit?

Všechno projdi a prober. Odlož to, co už s Tebou nesouzní. Uvidíš, jak se Ti bude s každým odloženým předmětem ulevovat a ulevovat a budeš se cítit lehčí a lehčí, svobodnější.

Pokud se Ti něco nechce pustit, možná Tě potěší a motivuje, že vše, co necháš jít, může udělat někomu dalšímu radost a zároveň to uvolní místo pro nové.

Použitelné předměty můžete:

  • Někomu věnovat – komu by to udělalo radost? Dávat dárky přeci nemusíme jen na Vánoce, narozeniny, svátky a výročí
  • Dát na charitu – je spousta neziskových organizací (nejen těch, které se starají o lidi v rozvojových zemích nebo lidi bez domova), které budou rády za cokoli. Zkus se podívat ve svém okolí, zda tam není nějaká, která Ti je sympatická svým posláním a nabídni jí své nepotřebné věci.
  • Přidejte se do Zero waste skupin na facebooku. Někdo určitě velmi rád využije toho, co Ty už nechceš.
  • Prodej je – opět na facebooku nalezneš spoustu skupin pro prodej. Můžeš také zkusit Sbazar, Aukro nebo skupiny pro maminky jako Modrý koník apod.

Chci to tady?

Na vše se podívej novýma očima. Chceš mít nábytek tam, kde ho máš? Chceš mít tento druh věcí opravdu tady? Nebo je potřebuješ přemístit jinam?

Vůně

Na závěr celý dům/byt provoň. Použít můžeš vykuřovadla anebo aromaterapii. Existuje i mnoho očistných vůní. Patří mezi ně: citron, pelyněk, šalvěj.

Svůj domov však můžeš provonět i olejíčky spojenými s láskou: růžové dřevo, růže nebo s Vánocemi a pocitem domova: skořice, hřebíček, s radostí: grapefruit, pomeranč, mandarinka.

Pozor na kontraindikace zvlášť pokud máš malé děti. Článek o bezpečném používání aromaterapie najdeš tady.

A pokud chceš použít místo éterických olejů svoje vlastní vykuřovadlo nebo se o vykuřování dozvědět něco víc, stáhni si náš e-book zdarma.

Nabití domova láskou

Nakonec si můžeš ještě v tichosti sednout a zavřít na chvíli oči a nabít celý Tvůj domov láskou.

Nejdříve se napoj na své srdce, na lásku v něm, tu potom začni šířit do celého svého těla a dál a dál. Naplň jí každou místnost.

Požehnání

Můžeš také požádat o požehnání Tvého domova své spřízněné (bohy, předky, přírodní bytosti, anděli…). Prostě ty, se kterými pracuješ. Ideální je požádat domovoje (ducha domova) a nebo třeba keltské bohy Brigantí a Teutata, kteří se pojí s domovem, ochranou a rodinným krbem.

Výzdoba

Na závěr můžeš dům vyzdobit. Použij sezónní tématiku nebo různé symboly, feng shui předměty apod.

A hlavně…

Až budeš mít hotovo, odměň se. Dej si dortík, kup si něco dobrého a vychutnej si Tvůj znovuzrozený domov.

A proč se vlastně velký úklid dělá hlavně před Vánoci a na jaře?

I to má svůj důvod.

Toto období kola roku se na to nejvíce hodí. Období Samhainu (tedy listopadu a části prosince) je spojeno s opouštěním starého a nepotřebného, se smrtí a koncem a naopak jaro je obdobím nových začátků. Nic nového nemůže začít, pokud nejdříve nepropustíme to staré.

Energetická očista domova

A na závěr pro Tebe máme video o 5 znameních, podle kterých poznáš, že Tvůj domov potřebuje očistit i energeticky.

Najdeš ho tady. Stačí se přihlásit a video lekci Ti ZDARMA pošleme na Tvůj e-mail.

https://spojenisprirodou.cz/5-znameni-podle-kterych-poznas-ze-tvuj-domov-potrebuje-ocistu/

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejevíce volený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Linda
9. 12. 2019 19:23

Výbornej článek. Díky. jednotlivě nic nového pod Sluncem, ale bůh ví proč jsem si to všechno nikdy nespojila s činností úklidu (a přitom je to úplně jasné!). Navíc jsem to vlastně (trochu nevědomě, protože jsem ještě nečetla tento článek 🙂 zažila minulý týden. Uklidila jsem náš pidibyteček trochu víc než to dělám na denní bázi, abychom tu mohli normálně fungovat, a fakt se mi ULEVILO. 🙂 Moc příjemné si tento zážitek zvědomit, byť zpětně.

Martina
6. 4. 2022 7:44

Krásny inspirativny článok.. Jednotlivé kroky si zvlast niekedy uvedomujem a aj robim, ale vy ste to krasne zhrnuli do celku, ktiry mi dava zmysel a veľkú motiváciu začať to robiť takto celostne vo svojom domove .uz teraz sa teším na upratovanie 😉👍..

Růžena
7. 4. 2022 17:53

Moc hezký článek, děkuji.

Hana
29. 11. 2022 9:57

Parádní článek, je v něm vyjádřeno i jak já k úklidu přistupuji. Za mě za 1.

Sleduj nás

Oblíbené články


.

6
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x