kolo roku, rituál

Proč slavit kolo roku?

Představ si energii každé fáze kola roku jako vlnu na moři… na každou z nich můžeš naskočit a posunout se její silou o kousek dál na své cestě životem, nebo ji necháš proplout kolem, možná Tě trochu nadzdvihne a rozhoupe, ale třeba si jí ani nevšimneš…

V tomto článku se podíváme, na jakých úrovních na nás má příroda v našem okolí a její proměny vliv a jak s těmito vlivy můžeme pracovat, aby pro nás byly přínosem. Vezmi si symbolické prášky proti mořské nemoci a pojď si postavit přílivovou elektrárnu pro svůj seberozvoj. 🙂

Mé tělo, můj chrám

Asi nejméně ze všeho můžeme vědomě ovlivnit to, jak cyklus kola roku působí na naše tělo. Ikdyž se pokusíme vnější vlivy odstínit tepelnou izolací nebo naopak všudypřítomnou klimatizací, umělými světly nebo naopak slunečními brýlemi, opalovacími krémy a zatemňovacími žaluziemi, deštníky a pláštěnkami nebo naopak elektrickými zvlhčovači vzduchu, stejně nastanou situace, kdy se vlivu přírodních elementů nevyhneme.

A co víc, naše těla, která si po generace zvykala na cyklické střídání letních a zimních měsíců, na změny délky dne a noci, na (ne-)dostupnost různých potravin a živin během roku, na měnící se nároky na výkon a druhy prací během jara, sklizně nebo zimy, si dál jedou svůj zaběhlý roční rytmus a nechápou naše snahy o neměnný komfort a nároky na stálý maximální výkon.

V těchto věcech je asi nejlepší možností své tělo respektovat a vycházet vstříc jeho požadavkům. To znamená jíst sezónně a lokálně dostupnou stravu a lépe vnímat své tělo, co potřebuje a co zvládá…

respektovat tělo

Co by Ti asi řekl Tvůj pra-pra-pra-dědeček, kdybys po něm chtěl(a), aby v zimě, v době klidu, kdy odpočívá celá příroda, každý den trávil od rána do večera na lyžích? Nebo kdybys po něm chtěl(a), aby si uprostřed léta, v době žní a tvrdé práce příprav na zimu, lehl na dva týdny na pláž a nic nedělal?

Časy se sice změnily a naše těla se dokážou lecčemu přizpůsobit, ale vždy je snazší plavat po proudu než proti němu. Každý ze svátků kola roku má se sebou spojená určitá tradiční jídla a nápoje a reflektuje činnosti, které lidé tradičně v daném období dělali. Tyto věci pro nás mohou být inspirací k tomu lépe se nacítit na to, co naše těla v dané období potřebují.

Kolo roku jako kolo života

Proměny kola roku také působí na naši psychiku a tím na naše emoce a celé naše prožívání. Možná sis na sobě všiml(a), že se každý rok ve stejnou dobu zaměřuješ na podobné věci. Zkus se nad tím na chvíli zamyslet… Co Tě napadne, když se řekne podzim? Když se řekne jaro? Nebo zima, léto?

S každou částí kola roku máme všichni spojené nějaké asociace, a kdybys porovnal(a) své asociace s jinými lidmi, tak zjistíš, že ta období vnímáme všichni skoro stejně. Každá část kola roku totiž nese nějakou energii a probouzí v nás určitá témata.

Z velké části je to dané proměnami síly slunce během ročního slunečního cyklu. Když jsou v zimě krátké dny a slunce není skoro vidět, do tmy se probouzíme a už odpoledne se začíná zase stmívat, tak prožíváme svět jinak, než když na jaře cítíme, jak nás slunce začíná prohřívat a dny se prodlužují. A co teprve ve vrcholném létě, kdy díky teplu slunce můžeme shodit omezující oblečení, naplno objevovat svět a skoro neznáme tmu, která nás ale opět začne pohlcovat s podzimem, kdy svět ještě na chvíli zazáří barvami listů a pak zešedne a ztmavne.

Svátky spojené s cyklem slunce – slunovraty a rovnodennosti – ovšem tvoří pouze polovinu osmi svátků kola roku, druhou tvoří ohňové/velké svátky, Imbolc, Beltain, Lughnasadh a Samhain. Každý z nich, a období, ve kterém se nachází, se pojí s nějakým životním tématem a přináší do našeho života myšlenky a pocity s tím spojené.

Dohromady těchto osm svátků obsahuje kompletní škálu lidského prožívání. Ať už tedy ve svém životě potřebuješ vlít novou energii do čehokoliv, tak můžeš najít vhodné období, které je pro Tvůj záměr příznivé. Zároveň si ovšem můžeš být jistý(á), že pokud se nějakému tématu chceš ve svém životě vyhnout, tak není úniku. 🙂 Práce se svátky a rituály kola roku je totiž celostní.

Pokud jsme si těchto proměn během roku a jejich vlivů na naše tělo a naši psychiku a prožívání vědomi, nenecháme se jimi „přepadnout“, ale víme, co nás ovlivňuje a jak. Žitím v souladu s rytmy kola roku a slavením svátků/rituálů kola roku tak můžeme těmto změnám vycházet vstříc a využít jejich sílu ke svému prospěchu, k plnějšímu a spokojenějšímu životu a ke svému osobnostnímu růstu.

Už sis ZDARMA stáhl(a) GRAFIKU KOLA ROKU v PDF? Díky ní už nebudeš zapomínat na jednotlivé svátky kola roku! Můžeš si ji vytisknout a umístit do diáře nebo na lednici a budeš tak mít svého průvodce celým rokem stále na očích.

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Sleduj nás

Oblíbené články


.

0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x