Odhalte tajemství síly východu a západu slunce

Všimli jste si, že se velké množství rituálů koná právě při východu slunce? V tomto článku se podíváme na to, proč tomu tak je a také na to, jak využít energii východu i západu slunce a to nejen při rituálech ale i v každodenním životě.

Východy a západy slunce jsou velmi rychlými přechody mezi dvěma polaritami – dnem a nocí neboli světlem a tmou. Abychom mohli plně pochopit tyto přechody, řekneme si krátce něco o energii dne a noci, světla a tmy. 

Den a noc, světlo a tma

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak rozdílnou energii den a noc mají a jak by se toho dalo využít?​

Přes den jsme plní energie, sršíme aktivitou, realizujeme své záměry a cíle, které jsme si stanovili, naplňujeme svůj plán, odškrtáváme jednotlivé kroky a úkoly na cestě za jeho naplněním, projevujeme se ve vnějším světě, komunikujeme s ostatními lidmi. Jsme činorodí a neustále v pohybu.

V noci nebo spíše večer před spaním bychom se měli naopak zastavit, vědomě si zrekapitulovat prožitý den, co se nám povedlo? Čeho jsme dosáhli? Kde se na své cestě nacházíme? Co chceme? V čem budeme pokračovat? Je to čas, kdy revidujeme své záměry, cíle a touhy. Neměli bychom také zapomenout na to vyjádřit vděčnost za to, co už máme a oslavit všechno čeho jsme dosáhli. Čas po setmění bychom měli využít tedy zejména na sebereflexi, bilancování a trávit ho sami se sebou nebo svými nejbližšími, ponořeni hluboko do sebe, abychom uzavřeli proběhlý den.

A poté už po celou noc setrvávat v úplné pasivitě, nic nedělat, jen odpočívat, spát a nabírat novou sílu.

Když na to budeme myslet a nepůjdeme proti tomu, může nás energie dne a noci velmi podpořit a posunout na naší cestě. Vše bude snazší a půjde to rychleji.

Jako moderní lidé se však začínáme od tohoto cyklu střídání světla a tmy odpojovat. Není problém si rozsvítit, když se setmí, a pokračovat dál v práci. Ani zima, která by nás zahnala domů do postele nebo ke krbu nás netrápí, protože v našich příbytcích díky moderním technologiím panuje stále stejná neměnná teplota v létě i v zimě, přes den i v noci. 

Tyto možnosti, které jsou samozřejmě příjemné a asi bychom se jich neradi vzdávali, nás však pomalu odchylují od přirozeného prožívání života a napojení na přírodu a její rytmy.

Naši předkové vstávali vždy při východu slunce a chodili spát při západu, stejně tak to dělá i většina zvířat. Naše společnost se však rozděluje na skřivany (tedy ty co vstávají brzy a chodí také poměrně brzy spát) a sovy (které to mají opačně a chodí spát hodně pozdě a vstávají také pozdě). 

Pracovat v noci a přes den spát však není přirozené, měli bychom myslet na to, že člověk je denní tvor. Pokud chceme využít noční energie, můžeme to dělat, ale vědomě a s plným uvědoměním a pochopením toho co děláme a proč to děláme.

Jsem přesvědčená, že to má i výrazný vliv na naše zdraví, ale o tom třeba jindy.

A v čem tedy tkví síla východu a západu slunce?

Východ slunce je okamžikem přechodu do světla, do mužské jangové energie. Probouzí nás do aktivity, činnosti. Díky této energii můžeme nastartovat nové projekty a získat drive na celý den.

Západ slunce je chvílí přechodu do tmy, do ženské temné jinové energie. Vyzývá nás k odpočinku, pohroužení se do sebe, sebereflexi, přemítání a bilancování.

Zkuste někdy vstát a pozorovat přírodu alespoň hodinu před východem slunce a hodinu po východu slunce… uvidíte, jak se příroda a svět probouzí, sledujete při tom, jak vás východ slunce nabíjí.

To samé zkuste se západem slunce. Sedněte si, dívejte se kolem do přírody a vnímejte, jak usíná a obrací se do sebe. Tvorové a myšlenky, které v ruchu dne spaly a nebyly slyšet, se začínají ozývat.

A jak toho využít?

Nechte východ slunce, aby ve Vás rozproudil energii, rozehřál Vás, podpořil Váš drive. Můžete s pomocí této síly vypustit své dlouho připravované projekty do světa (ať už se jedná o knížku, kurz, nový produkt, službu, báseň, píseň, obraz…cokoli nového, o co se chcete podělit s vnějším světem) a začít realizovat to, co jste si večer předsevzali. Se silou vycházejícího slunce Vám to půjde snadněji.

A jak se na energii východu lépe napojit?

Můžete vykřiknout, tak jako ranní ptáci, zazpívat óm nebo awen, zacvičit si (např. pozdrav slunci), dát si ledovou sprchu nebo se vyválet v ranní rose. Prostě rozpruďte energii v celém těle a tento pocit si potom užívejte celý den a čerpejte z něj energii.

Při západu slunce se naopak začněte stahovat do sebe, do svého nitra, do své hloubky. Můžete pozorovat svou mysl, své myšlenky, strachy, obavy nebo naopak své touhy či radost z prožitého dne. Vše co přes den nebylo slyšet a v ruchu dne jste přehlédli, nechte vyjít na povrch. Tím to můžete lépe zpracovat a také Vás to udrží na Vaší cestě, budete stále v souladu sami se sebou. Budete vědět, kdo jste, co chcete a kam jdete. Na což často během dne zapomínáme.

A jak se na energii západu lépe napojit?

Můžete si dát vědomou koupel – voda je ženský element, který Vám pomůže vše uvolnit a procítit. Nebo si dopřejte chvilku pro sebe. Uvařte si čaj, vědomě se zastavte a pobuďte chvilku jen sami se sebou. Těsně před spaním vědomě uvolněte jednotlivé části svého těla. Všechno napětí s Vaším výdechem odchází pryč. Vyslyšte každou část svého těla, která Vám chce něco říct, zaměřte na ní svou pozornost. Uvidíte, jak se Vám bude lépe usínat i spát a probudíte se odpočatí a svěží, připraveni na nový den.

A jak využít tyto přechody světla a tmy rituálně?

Pří východu slunce můžete něco nabíjet, posílit své záměry, vyřknout je a vyslat do světa, můžete pracovat s přáním, prosbou o požehnání, nabitím rituálních předmětů.

Při západu slunce se můžete naopak obracet k sobě i do jiných světů. Je to ideální čas na šamanské cestování, bubnování, transovní tanec, věštění apod.

Budeme moc rádi, když zasdílíte, jak Vám náš článek pomohl a co jste si vyzkoušeli a pokud přidáte třeba i nějaké své tipy.

Chcete se dozvědět o síle slunce ještě více? Přihlašte se do našeho online kurzu Síla slunce, kde o světle a tmě mluvíme ještě více do hloubky a dáme Vám tam konkrétní tipy, jak využít celého slunečního cyklu, tedy nejen přechodů dne a noci, ale i slunovratů a rovnodenností.

Budeme se těšit!

Příspěvek vytvořen 30

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek