Odhal tajemství síly východu a západu slunce

Všiml(a) sis, že se velké množství rituálů koná právě při východu slunce? V tomto článku se podíváme na to, proč tomu tak je a také na to, jak využít energii východu i západu slunce a to nejen při rituálech ale i v každodenním životě.

Východy a západy slunce jsou velmi rychlými přechody mezi dvěma polaritami – dnem a nocí neboli světlem a tmou. Abychom mohli plně pochopit tyto přechody, řekneme si krátce něco o energii dne a noci, světla a tmy. 

sunrise-4261863_1920

Den a noc, světlo a tma

Přemýšlel(a) jsi někdy nad tím, jak rozdílnou energii den a noc mají a jak by se toho dalo využít?

Přes den jsme plní energie, sršíme aktivitou, realizujeme své záměry a cíle, které jsme si stanovili, naplňujeme svůj plán, odškrtáváme jednotlivé kroky a úkoly na cestě za jeho naplněním, projevujeme se ve vnějším světě, komunikujeme s ostatními lidmi. Jsme činorodí a neustále v pohybu.

V noci nebo spíše večer před spaním bychom se měli naopak zastavit, vědomě si zrekapitulovat prožitý den, co se nám povedlo? Čeho jsme dosáhli? Kde se na své cestě nacházíme? Co chceme? V čem budeme pokračovat? Je to čas, kdy revidujeme své záměry, cíle a touhy. Neměli bychom také zapomenout na to vyjádřit vděčnost za to, co už máme a oslavit všechno čeho jsme dosáhli. Čas po setmění bychom měli využít tedy zejména na sebereflexi, bilancování a trávit ho sami se sebou nebo svými nejbližšími, ponořeni hluboko do sebe, abychom uzavřeli proběhlý den.

A poté už po celou noc setrvávat v úplné pasivitě, nic nedělat, jen odpočívat, spát a nabírat novou sílu.

Když na to budeme myslet a nepůjdeme proti tomu, může nás energie dne a noci velmi podpořit a posunout na naší cestě. Vše bude snazší a půjde to rychleji.

Jako moderní lidé se však začínáme od tohoto cyklu střídání světla a tmy odpojovat. Není problém si rozsvítit, když se setmí, a pokračovat dál v práci. Ani zima, která by nás zahnala domů do postele nebo ke krbu nás netrápí, protože v našich příbytcích díky moderním technologiím panuje stále stejná neměnná teplota v létě i v zimě, přes den i v noci. 

Tyto možnosti, které jsou samozřejmě příjemné a asi bychom se jich neradi vzdávali, nás však pomalu odchylují od přirozeného prožívání života a napojení na přírodu a její rytmy.

Naši předkové vstávali vždy při východu slunce a chodili spát při západu, stejně tak to dělá i většina zvířat. Naše společnost se však rozděluje na skřivany (tedy ty co vstávají brzy a chodí také poměrně brzy spát) a sovy (které to mají opačně a chodí spát hodně pozdě a vstávají také pozdě). 

Pracovat v noci a přes den spát však není přirozené, měli bychom myslet na to, že člověk je denní tvor. Pokud chceme využít noční energie, můžeme to dělat, ale vědomě a s plným uvědoměním a pochopením toho co děláme a proč to děláme.

Jsem přesvědčená, že to má i výrazný vliv na naše zdraví, ale o tom třeba jindy.

A v čem tedy tkví síla východu a západu slunce?

Východ slunce je okamžikem přechodu do světla, do mužské jangové energie. Probouzí nás do aktivity, činnosti. Díky této energii můžeme nastartovat nové projekty a získat drive na celý den.

Západ slunce je chvílí přechodu do tmy, do ženské temné jinové energie. Vyzývá nás k odpočinku, pohroužení se do sebe, sebereflexi, přemítání a bilancování.

Zkus někdy vstát a pozorovat přírodu alespoň hodinu před východem slunce a hodinu po východu slunce… uvidíš, jak se příroda a svět probouzí, sleduj při tom, jak Tě východ slunce nabíjí.

To samé zkus se západem slunce. Sedni si, dívej se kolem do přírody a vnímej, jak usíná a obrací se do sebe. Tvorové a myšlenky, které v ruchu dne spaly a nebyly slyšet, se začínají ozývat.

A jak toho využít?

Nech východ slunce, aby v Tobě rozproudil energii, rozehřál Tě, podpořil Tvůj drive. Můžeš s pomocí této síly vypustit své dlouho připravované projekty do světa (ať už se jedná o knížku, kurz, nový produkt, službu, báseň, píseň, obraz…cokoli nového, o co se chceš podělit s vnějším světem) a začít realizovat to, co jsis večer předsevzal(a). Se silou vycházejícího slunce Ti to půjde snadněji.

A jak se na energii východu lépe napojit?

Můžeš vykřiknout, tak jako ranní ptáci, zazpívat óm nebo awen, zacvičit si (např. pozdrav slunci), dát si ledovou sprchu nebo se vyválet v ranní rose. Prostě rozpruď energii v celém těle a tento pocit si potom užívej celý den a čerpej z něj energii.

Při západu slunce se naopak začni stahovat do sebe, do svého nitra, do své hloubky. Můžeš pozorovat svou mysl, své myšlenky, strachy, obavy nebo naopak své touhy či radost z prožitého dne. Vše, co přes den nebylo slyšet a v ruchu dne jsti přehlédl(a), nech vyjít na povrch. Tím to můžeš lépe zpracovat a také Tě to udrží na Tvé cestě, budeš stále v souladu sám(a) se sebou. Budetš vědět, kdo jsi, co chceš a kam jdeš. Na což často během dne zapomínáme.

A jak se na energii západu lépe napojit?

Můžeš si dát vědomou koupel – voda je ženský element, který Ti pomůže vše uvolnit a procítit. Nebo si dopřej chvilku pro sebe. Uvař si čaj, vědomě se zastav a pobuď chvilku jen sám(a) se sebou. Těsně před spaním vědomě uvolni jednotlivé části svého těla. Všechno napětí s Tvým výdechem odchází pryč. Vyslyš každou část svého těla, která Ti chce něco říct, zaměř na ni svou pozornost. Uvidíš, jak se Ti bude lépe usínat i spát a probudíš se odpočatý(á) a svěží, připraven(a) na nový den.

A jak využít tyto přechody světla a tmy rituálně?

Pří východu slunce můžeš něco nabíjet, posílit své záměry, vyřknout je a vyslat do světa, můžeš pracovat s přáním, prosbou o požehnání, nabitím rituálních předmětů.

Při západu slunce se můžeš naopak obracet k sobě i do jiných světů. Je to ideální čas na šamanské cestování, bubnování, transovní tanec, věštění apod.

Budeme moc rádi, když zasdílíš, jak Ti náš článek pomohl a co jsi vyzkoušel(a) a pokud přidáš třeba i nějaké své tipy.

Už sis ZDARMA stáhl(a) GRAFIKU KOLA ROKU v PDF? Díky ní už nebudeš zapomínat na jednotlivé svátky kola roku! Můžeš si ji vytisknout a umístit do diáře nebo na lednici a budeš tak mít svého průvodce celým rokem stále na očích.

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Sleduj nás

Oblíbené články


.

0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x