Přírodní bytosti – kdo jsou a jak a proč s nimi komunikovat?

Co jsou to přírodní bytosti nebo-li duchové přírody?

Odpověď není tak jednoduchá, je jich totiž mnoho druhů. Souhrnně by se ale dalo říct, že se jedná o „vědomí“. Vědomí jednotlivých kamenů, stromů, rostlin, ale i větších celků, řek, skal, lesů, pohoří, údolí, a také celých států a kontinentů.

Přitom platí, že například bytost celého lesa není jen součet vědomí jednotlivých stromů, ale něco víc, samostatná bytost, která zahrnuje i prameny, potoky, skály, zvířata a vše další, co „žije“ v daném lese. Přírodních bytostí je tedy mnoho úrovní např.: vědomí stromu – vědomí zahrady – vědomí údolí – vědomí pohoří – vědomí kontinentu – vědomí Země.

Bytosti jednotlivých stromů nebo rostlin je pro nás relativně snadné pochopit, jako lidé jsme také jednotlivá bytost. Nicméně pokud chceme chápat například ducha celého pohoří nebo zahrady, která sama o sobě zahrnuje stovky nebo tisíce jednotlivých bytostí, tak samozřejmě můžeme něco navnímat nebo přijmout nějaké zprávy, ale zcela pojmout a pochopit tak ohromnou komplexitu je pro nás nepředstavitelné.

Další věc, co si musíme uvědomit je, že vědomí přírodních bytostí funguje jinak než to naše lidské. My přemýšlíme převážně lineárně v konkrétních pojmech, kdežto přírodní bytosti bezprostředně v přímém prožívání a v emočně-myšlenkových obrazech. Proto nemůžeme očekávat, že s nimi budeme vést dlouhé filosofické debaty, ale spíš můžeme čekat náhlé vnuknutí či výměnu a vzájemné prolínání emočních vjemů, prožitků a obrazů.

To je také důvod, proč s nimi často pracujeme přes automatickou kresbu, abychom se zaměřili na prožitek a vyhnuli se pojmům, slovům a racionalizování.

A proč vůbec s přírodními bytostmi komunikovat?

Pokud je naším záměrem žít a být v souladu a v harmonii s přírodou, tak je nezbytné s ní i komunikovat, abychom jí nevnucovali své představy o tom, co je pro ni nejlepší, ale abychom nalezli to, co je opravdu nejprospěšnější pro obě strany.

Také pokud vidíme, že se nějaké přírodní bytosti nedaří a chceme pomoci, například rostlinám, stromům, pramenům apod., které máme doma, na zahradě, nebo kdekoliv jinde v našem okolí. Někdy stačí opravdu velmi málo…

Mohou nám také poradit, kam co vysadit, jak pečovat o rostliny a zvířata, kde je nejlepší místo na postavení domu, kde najít vodu apod.

Určitě Vás napadne spoustu dalších možností o čem s přírodními bytostmi mluvit a na co se jich ptát.

Co je ale důležité, vždy k nim přistupujte s respektem. Byli tu daleko dříve než my a bez nich by nic v přírodě a na našich zahradách nefungovalo tak, jak má.

Pojďme se teď podívat na jedno cvičení, která vám může v komunikaci s nimi velmi pomoci.

Cvičení – automatická kresba

Pokud se teď chytáte za hlavu a říkáte si: „Já přeci neumím kreslit.“ Tak tuto myšlenku můžete nechat úplně odejít. Toto cvičení není o malířských dovednostech, ale o intuici, umění se odevzdat a komunikaci s přírodou. Žádná kresba není dobrá ani špatná – může to být klidně i jen změť čar, které porozumíte jen Vy sami.

Pojďte si to zkusit.

 1. Běžte na nějaké hezké místo v přírodě, do své zahrady či oblíbeného parku.
 2. Pohodlně se posaďte, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Uvolněte celé tělo.
 3. Pomocí mantry Awen nebo Óm se nalaďte na sebe i okolí.
 4. Až dozpíváte, chvíli pozorujte/poslouchejte se zavřenýma očima okolí. Zapojte svůj sluch, čich, ale i hmat, případně chuť.
 5. V duchu nebo nahlas povolejte přírodní bytosti. Nechte přijít tu, která s Vámi bude chtít komunikovat. Může to být déva stromu, vodní žínka, rusalka, bytost ohně, vzduchu nebo třeba celé zahrady, lesa apod. Nechte na nich, kdo se objeví.
 6. Nezapomeňte ji poděkovat za její přítomnost a dejte jí nějakou malou obětinku (dar). Hodí se například kameny nabitá čistá voda, vykuřovadlo, semínka, básnička, písnička, něco, co sami ručně vyrobíte a je v přírodě rozložitelné, apod.
 7. Můžete poprosit o vzkaz pro Vás nebo jen o povolení zakreslit bytost či energii krajiny.
 8. Požádejte bytost o vedení při automatické kresbě.
 9. Vemte si čistý list papíru a vedle sebe rozložte pastelky.
 10. Zhluboka se nadchněte a nechte odejít všechny myšlenky.
 11. Popadněte první pastelku, která Vám příjde pod ruku, nepřemýšlejte nad tím, žádnou barvu nepreferujte a začněte kreslit. Nechte svou ruku volně pohybovat po papíře. Až ucítíte, že dokreslila, odložte pastelku a vezměte jinou.
 12. Tento proces opakujte, dokud cítíte potřebu.
 13. Během toho nic nehodnoťte, nepředvídejte, co z toho bude. Buďte uvolnění a klidní a nechte vše volně proudit.
 14. Pokud se Vám zdá, že jste moc v myšlenkách a přemýšlíte nad tím, co kreslíte nebo co z toho bude, zkuste zavřít oči a kreslit poslepu.
 15. Až bude hotovo, podívejte se na obrázek. Možná budete překvapeni, co jste stvořili.
 16. Poděkujte bytosti, která Vám pomáhala, nebo kterou jste zakreslovali.
 17. Poděkujte místu, na kterém jste byli a pomalu se vraťte domů.
 18. A pokud chcete, sdílejte své kresby v naší uzavřené facebookové skupině Přírodní spiritualita, vytvoříme tam na ně speciální vlákno. 🙂

A co dál?

Pokud se chcete s přírodou propojit ještě hlouběji, vstupte do našeho 7 týdenního prožitkového online kurzu Spojování s přírodou.

Získáte tam cenné tipy, jak s přírodou a bytostmi kolem nás komunikovat, jak obohatit své výlety o další rozměr a pocítit větší klid a harmonii ve svém životě.

Budeme se těšit!

Švihov
Příspěvek vytvořen 35
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x
()
x