Novoroční předsevzetí – proč nefunguje?

Mnoho z nás si dává na začátku nového roku novoroční předsevzetí. Často ale nefungují…Proč? Na to se podíváme v tomto článku.

Po zimním slunovratu se dny začínají prodlužovat a začíná přibývat světla… I v nás se začíná probouzet nová životní energie, chuť dělat něco nového, nebo alespoň pozměnit a zlepšit své zvyky a svůj život. I když tuto změnu nevnímáme v rámci kola roku, tak tu máme Silvestr a rozšířenou tradici novoročních předsevzetí.

Tradici, kterou často bereme jako takovou kuriozitu, něco, nad čím se možná zamyslíme, ale potom to zavrhneme s tím, že to stejně nefunguje… Jenže ono to funguje, když na to „jdeme od lesa“, když na to jdeme v souladu s rytmy přírody a řídíme se stejnými pravidly jakými se řídí příroda kolem nás.

 

Jak je to v přírodě?

Jak na to jde příroda, když má začít něco nového? Většinou tak, že se dlouho neděje nic. A to doslova. Je to tak i se začátkem nového roku, se kterým se snažíme spojovat začátek svých předsevzetí.

Než přijde zimní slunovrat, tak se dny zkracují, slunce na obzoru vychází víc a víc na severu. Na slunovrat se pohyb slunce na obzoru jakoby na tři dny zastaví, tři dny vychází v podstatě na stejném místě a až poté začne zase vycházet víc na jihu a dny se začnou prodlužovat. No a než tu změnu začneme pociťovat, než si všimneme, že dny jsou delší, tak to trvá ještě několik týdnů.

 

A i naše plány, naše předsevzetí potřebují chvíli ležet, chvíli zrát, abychom si je utříbili, vyjasnili, vykreslili do detailu. Když sázíme semínka do hlíny, také nečekáme, že vyklíčí hned pár minut poté, co je poprvé zalijeme. V přírodě se skoro nikdy nedá říct, že „přesně v tuto chvíli se něco změnilo“.

Slunovrat má sice vypočítanou přesnou hodinu, minutu i vteřinu kdy nastává, ale když přesně v ten okamžik pozorujeme přírodu, tak co se v tu chvíli stane? Nic. Je to totiž delší proces. A proto ani my si nemůžeme říct „Cink, začíná nový rok, od zítřka bude všechno jinak.“

Příroda je totiž ve změnách, v cyklu kola roku, pomalá, a my tu pomalost kopírujeme, protože naše těla se řídí úplně stejným rytmem. Samozřejmě, můžeme dělat rychlé změny, třeba když se na mě začne řítit rozzuřený býk, tak se té změně situace přizpůsobím velmi rychle – rychle zareaguji a poběžím do bezpečí, ale tam se svalím vyčerpáním a budu se z toho docela dlouho zotavovat, než budu moct pokračovat v cestě.

Rychlá změna?

Rychlé změny totiž působí stres, kdežto my v případě novoročních předsevzetí, nebo jakýchkoliv jiných změn, chceme jít procesem postupné transformace, a ne šoku a stresu. Když začneme ze dne na den, je to jako kdybychom utíkali před zuřivým býkem, pár dní budeme plni elánu a nové energie, o které jsme netušili, že bychom ji mohli mít k dispozici, ale poté přijde únava, vyčerpání, vyhoření, myšlenka, že na to nemáme dál se hnát a svou snahu o změnu opustíme.

Jak tedy na to?

Na změnu je dobré jít postupně… vraťme se k příkladu se zimním slunovratem: Slunce druhý den vyjde o minutu dříve, další den o dvě, poté o tři… toho si vůbec nevšimneme, ale najednou „na Hromnice o hodinu více“. Najednou si po měsíci uvědomíme, že den vlastně je znatelně delší, a přitom nám ta změna přišla tak postupná a přirozená, že jsme si toho vůbec nevšimli.

A to je celé tajemství jak na to, aby novoroční předsevzetí fungovala: Pouč se z přírody. Nezačínej hned, dej tomu čas, aby se to v tobě pořádně uleželo, rozleželo a vyklíčilo. A nezačínej hned naplno, postupuj malými krůčky. Najdi si způsob, jak si změnu rozfázovat, aby to byla postupná, přirozená transformace a aby ses vyhnul šoku a nevyhnutelnému vyčerpání z rychlé změny.

Chceš mít nádherného průvodce celým rokem?

Stáhni si zdarma grafiku kola roku. A pověs si ji na ledničku nebo vlož do diáře.

Je to skvělá pomůcka, jak nezapomenout na svátky kola roku, znát jejich význam a vědět na co se v daném období soustředit.

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejevíce volený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Iva
4. 1. 2022 18:02

Děkuji za článek o předsevzetích a grafický kruh Kola roku. Už dlouho pozoruji přírodu a její změny v cyklech, ale většinou mi nedocházelo, že ač odpojeni, jsme my lidé také přírodní bytosti natolik, že i takový podivný zvyk, jako je předsevzetí, mohu dělat v souladu s přírodou.. pomalu a vědomě. Dík

Karel
27. 12. 2022 8:47

dal jsem jednou jedinkrát novoroční předsevzetí.1.1. r.99 jsem se zvážil a 130 kg!tož jsem si dal to „předsevzetí“,že do tehdy zhubnu určitý počet kg.vlastně jsem se na sebe naštval.byť jsem s přírodou spojen,ňák jsem to nevnímal.nedlouho předtím mi zemřeli oba rodiče.to jsem nesl těžce.nicméně „něco jsem dělal“.leč to do března byly mínus jen tak 2 pecny chleba.na hmotnost.a tak jsem se naštval hodně a 8.3. jsem po meditaci v lese stvořil záměr a cestu k jeho naplnění.věděl jsem se své… Číst vice »

Eva
30. 12. 2022 12:10

Děkuji mnohokrát. Nádnerně napsáno. Selský rozum a hluboká moudrost. Děkuji za to, co děláte. Ráda přijedu Vaše akce podpořit zpěvem, tancem a napojením na živly skrze tvůrčí vyjádření těla a hlasu. Ať se vám daří v tom novém roce a pokračujte ve vaší inspirující práci. 🙂

Admin
Veronika Velehradská
30. 12. 2022 12:13
Odpověz na  Eva

Moc děkujeme 🙂 budeme se těšit

Sleduj nás

Oblíbené články


.

4
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x