Zero waste – život bez odpadu – proč a jak na to?

Snižování množství odpadu, který vyprodukujeme, vnímám jako přirozenou součást mé cesty – cesty, která vede zpátky ke kořenům, sama k sobě, k přírodě a přirozenosti.

Je to to nejmenší, co mohu udělat pro přírodu na oplátku za její úžasnou moudrost a krásu, která mě stále nepřestává fascinovat.

Když Matku Zem, zvířata, stromy, kameny, krajinu kolem nás vnímáme jako rovnocenné partnery a součást nás samých a uvědomíme si, že neexistuje nic jako já a příroda, ale že my lidé jsme součástí této Země, pak je jasné, že chceme žít tak, aby to bylo v co největším souladu s naším okolím.

To, jak se chováme a jak žijeme, ovlivňuje svět kolem nás, ale funguje to i obráceně, to jak vypadá svět kolem nás, jestli je plný odpadků nebo čistý, zdravý a harmonický, ovlivňuje zase zpětně nás.

Dívat se na krásné zelené lístky, voňavé květy, procházet se čistým svěžím lesem, toulat se po horách, to vše nás nabíjí, ozdravuje, harmonizuje.

Kdo z nás chce dobrovolně žít vedle skládky, spalovny, šrotoviště nebo výrobny plastových obalů, plavat v moři plném odpadků nebo se procházet lesem igelitových pytlíků a pneumatik…

To vše je dobré mít na paměti v našem každodenním životě a obzvlášť, když vyrážíme na nákupy.

Podle čeho se řídím?

Základem tohoto smýšlení je pro mě tento vzorec.

REFUSE – REDUCE – REUSE – RECYCLE – ROT

Neboli: Odmítni, omez, znovu použij, zrecykluj, zkompostuj (nech rozložit)

Odmítnutí

Prvním krokem je odmítnutí. Odmítnutí všeho, co nepotřebujeme (včetně věcí zdarma, dárků apod.) a také odmítnutí zbytečných obalů a odpadu. Je tohle něco, co si chci opravdu přinést domů? Z jakého materiálu je obal? Musím si opravdu dávat květák do plastového pytlíku? Nemůžu si přinést svůj vlastní látkový anebo třeba také žádný?

Omezení

Dalším krokem je omezení. Opravdu to potřebuji? Obejdu se bez toho? Kolik toho přesně potřebuji? Je to něco, po čem opravdu toužím, udělá mi to velkou radost, budu to používat dlouhodobě anebo jsem teď propadl/a horlivosti a chvilkovému nadšení, které mě brzy přejde?

Omezit můžeme naše nákupy, obaly, spotřebu vody, množství oblečení a věcí v domácnosti celkově, nakupování jídla, spotřebu elektřiny…zkrátka cokoli, co ve svém životě používáme.

Znovupoužití věcí

Třetím krokem je znovupoužití věcí, které máme, které jsme si domů už přinesli. Je to tedy vše, co nemůžeme zredukovat anebo omezit. Pokud se už vědomě rozhodneme přinést něco do svého domova, využijme potenciál dané věci na naprosté maximum.

Příkladem může být používání obalů stále dokola a dokola. Když už jsem si koupil/a například zmrzlinu v plastovém obalu, použiji tento obal na uskladnění dalších věcí, na přenášení obědů od babičky k babičce, svačinky do školy a práce, dokud je to možné. Další možností je nepotřebné věci darovat, prodat v bazárcích, využít je k jinému účelu, než k jakému byly původně určeny apod.

Recyklace

Čtvrtým krokem je recyklace. Vše co lze, po maximálním využití zrecyklujme. Cesta k recyklaci je však dlouhá. V zero waste filozofii nejde o to vytvářet pořád stejné množství odpadu a ten následně recyklovat a mít z toho dobrý pocit. Ale v první řadě se zaměřit na omezení, zredukování odpadu a věcí, které máme, a až poté, co nám věci doslouží a využili jsme je všemi možnými způsoby,  přichází na řadu recyklace.

Kompostování

S tím souvisí i téma kompostování. Bioodpad tvoří velký podíl našeho odpadu. Odpadu, který já vlastně nevnímám ani jako odpad, ale pro zahrádkáře, permakulturisty a milovníky pokojových rostlin velmi důležitou komoditu – humus. I v městských bytech se dá bioodpad využít, zpracovat. Možností může být třeba vermikompostér.

Aby se nám odpad podařilo zredukovat na minimum, pojďme se podívat na pár praktických tipů, kde všude hledat a nad čím se třeba zamyslet.

Praktické tipy

Než se na to ale vrhneme, ráda bych poznamenala, že nejde o to žít asketickým způsobem života a nic si nedopřát, abychom náhodou nevytvořili o trochu víc odpadu.

Jde o to žít vědomě, vnímat dopad našeho způsobu života a hledat cesty, jak být více v souladu a harmonii. Ale rozhodně ne za cenu vlastního nepohodlí nebo pocitů viny.

Buď k sobě tedy laskavý(á) a postupuj krůček po krůčku. Nesnaž se změnit všechno naráz. Přidávej si postupně další a další věc, pokud Ti to bude dělat radost.

Musí Tě to bavit a dávat Ti to smysl. Musíš vědět, proč to děláš a chtít to tak dělat. Jinak Tě to brzy omrzí a semele. A to není cílem.

Pokud jsi tedy zrovna v náročnější životní situaci a nemáš energii navíc na to, abys pral(a) například dětské látkové plenky, tak to nedělej, kup si ekologickou řadu a zkus odpad zredukovat jinde.

A teď už ke konkrétním tipům:

Jídlo

  • Nakupujme rodinná a gastro balení tam, kde to jde (např. rýže, kuskus, těstoviny…).
  • Preferujme potraviny, které jsou bez obalu anebo v recyklovatelných obalech jako třeba ve skle (skleničky můžeme využít na spoustu dalších věcí).
  • Najděme ve svém okolí bezobalový obchůdek nebo farmářský trh a přinesme si na potraviny vlastní pytlíčky, skleničky, krabičky, které budeme používat opakovaně.
  • Do restaurace si nosme krabičku, do které si necháme zabalit jídlo, které nesníme.
  • Kávu si kupujme do vlastního termohrnku.

Hygiena

  • Kupujme kosmetiku bez obalu anebo si najděme ve svém okolí někoho, kdo vyrábí domácí kosmetiku a použije naše obaly, které můžeme stále a stále točit dokola nebo si ji vyrobme sami.
  • Zamysleme se nad tématem menstruačních pomůcek – látkové vložky, kalíčky, menstruační kalhotky.
  • Používejme látkové kapesníky.
  • Pořiďme si látkové kosmetické tampony.
  • Kupujme všechno ve větších rodinných baleních.

Domácnost

  • Používejme hadr místo papírových utěrek.
  • Běžme si umýt obličej a ruce po jídle, než abychom použili ubrousky nebo si pořiďme látkové.
  • Prací a mycí potřeby kupujme stáčené, bez obalu.
  • Minimalizujme počet nových věcí v domácnosti.
  • Kupujme kvalitní věci, aby nám dlouho vydržely a nebo z druhé ruky.
  • Pořiďme si skleněná nebo slámová či kovová brčka.

Děti

  • Vyzkoušejme bezplenkovou metodu nebo nakupme látkové pleny.
  • Místo vlhčených ubrousků použijme hadřík a vodu nebo perličky (pratelné kapesníčky).
  • Opravdu tohle moje dítě potřebuje?
  • Vyměňujme si hračky s maminkami v okolí.
  • Posílejme věci po našich dětech dál.
  • Kupujme oblečení z druhé ruky.
  • Pořiďme si znovunaplnitelné kapsičky na přesnídávky,  kupujme jídlo ve skleničkách nebo si ho vařme sami a dávejme do pořád stejných obalů.

Šetřeme

  • vodou
  • elektrickou energií
  • plynem
  • pohonnými hmotami
  • jídlem

Máš vlastní tipy? Poděl se v komentářích. Budu moc ráda!

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejevíce volený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivana Sulková
11. 9. 2020 15:50

Jeden tip bych měla..
Na praní používám turmalínové koule se stříbrem….. Peru při nízké teplotě a prádlo je vždy super…. Pokud je hodně špinavé přidám lžíci tekutého ekologického čistíciho prostredku na bázi mýdlového oříšku…
Takto vyprané prádlo je vhodné pro alergiky, exematiky atd.. 😊

Sleduj nás

Oblíbené články


.

2
0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x