Cesta Hrdiny – fáze návratu – Prometheus

Co dělá hrdinu Hrdinou, muže Mužem? Pojďme se podívat do mýtů a legend, příběhů předávaných po dlouhá pokolení a archetypálního ztvárnění moudrosti našich předků.

Pamatuješ si příběh o Prométheovi? Vychytralém titánovi, který několikrát přelstil samotné bohy a lidstvo nejen pomáhal stvořit, ale hlavně konal hrdinské činy pro jeho prospěch? Jedním z jeho velikých činů bylo, že bohům ukradl oheň a znovu ho přinesl lidem poté, co jim ho bohové vzali. Pojďme si tento příběh stručně převyprávět:

Bylo nebylo, poté, co mocný Zeus v hněvu seslal na zem vítr a déšť, aby uhasili všechny ohně, se hrdina Prométheus, který toho už pro lidstvo tolik vykonal, procházel mezi lidmi a viděl jejich utrpení. Neměli oheň, aby si mohli připravit jídlo, a tak hladověli, v noci mrzli a nemohli se ani bránit před divokou zvěří.

Prométheus se rozhodl, že lidem pomůže a vyhlásil mezi lidmi svůj záměr. Vydá se do sídla bohů, ukradne jim oheň a znovu ho přinese lidem, aby se jim lépe žilo a nemuseli takto strádat. Dlouho strastiplně putoval a dlouho vymýšlel, jak svůj hrdinský čin provede. Vplížil se do sídla bohů, přišel k ohni.

Bylo tam krásně teplo, ne jako dole na zemi. Po dlouhé cestě si mohl ohřát své zkřehlé prsty, dát si po dlouhé době teplé jídlo, to byla vítaná změna. Řekl si, že tam chvíli pobude, než se vydá nazpět. Vyspal se hezky v teple, ještě si obstaral něco dalšího k jídlu a opekl si to na ohni… Po nějaké době si nakonec řekl, že už tam zůstane, příjemnější místo k žití by asi stejně nenašel…

Tak moment, tedy něco nesedí… Tohle není žádný hrdinský mýtus… Přesně tak… A co by tedy tento příběh potřeboval, aby Prométheus byl hrdina? Nestačí vydat se na výpravu (pustit se do nějakého projektu), překonávat překážky, učit se novým věcem… Důležitá je takzvaná fáze návratu.

Návrat zpět

Aby hrdina byl hrdinou, musí se vrátit tam, odkud přišel a přinést tam to, co na své výpravě nalezl nebo získal. Aby Prométheus byl hrdinou, musí se s ohněm vrátit mezi lidi.

Aby „obyčejný“ muž byl „hrdinou“, musí se nejen vydat na „hrdinskou výpravu“, poznat sám sebe, své silné a slabé stránky, získat zkušenosti, nové schopnosti a dovednosti a nalézt moudrost. Musí také to, co nalezl „přinést zpátky na zem“, předat to dál, využít ku prospěchu ostatních, jinak se z něj stane Prométheus z našeho upraveného příběhu, který sice nalez oheň, ale jediný, kdo z toho měl prospěch, byl on sám.

Zkus se podívat na svůj vlastní život, jakým jsi „hrdinou“? Jsi hrdinou, který přináší lidem ve svém okolí oheň, nebo jsi hrdinou pouze sám pro sebe? Jako Prométheus sedící u ohně, jako úžasný malíř, který pálí své obrazy, nebo básník, který své básně schovává do šuplíku?

Také je ovšem možné, že ještě nejsi ve fázi návratu, teprve objevuješ, kdo jsi a co dokážeš, teprve jsi na cestě k ohni, a to je naprosto v pořádku. V tom případě se ale jen zamysli, kam směřuješ a jestli v dáli a budoucnosti vidíš i svůj návrat a jak bude vypadat… tak, aby ses hrdinou v budoucnu mohl stát

Kam dál?

A pokud na své cestě potřebuješ podpořit, přijď na přechodový rituál vstupu do dospělosti… více informací o něm najdeš tady. Pokud skupina není nic pro tebe, ozvi se mi a můžeme spolupracovat individuálně.

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Sleduj nás

Oblíbené články


.

0
Budu rád za Tvé myšlenky, nech mi tu komentář.x