Rituál zavinování

Hloubka, ticho, transformace, péče, podpora, hluboké léčení bolesti, smutku, přechod, naslouchání, příběh, uzavírání, znovuzrození….

O tom všem je rituál zavinování nebo-li rituál zavírání kostí.

Je to jeden z nejsilnějších přechodových rituálů, který jsem kdy zažila. Po svém druhém porodu jsem slyšela jeho volání, a tak jsem ho následovala a rituálem se nechala provést. Neuzavírala jsem zdaleka jen porod, ale i další témata jako je smrt mé maminky a mého prvního miminka a také jsem vědomě vstoupila do ženství a uctila ho. Byl to pro mě tak silný, hluboký, transformační zážitek, že jsem se rozhodla se rituál naučit a provázet jím další ženy

A u koho lepšího to udělat než u Anny Gedre – duly, zavinovalnice a úžasné moudré ženy z Ukrajiny, která tímto rituálem provází již mnoho let?

Od té doby jsem absolvovala i seminář s mexickou porodní babičkou Angelinou.

Hloubku tohoto nádherného rituálu objevuji dodnes a nepřestává mě fascinovat. A proto bych ho ráda dopřála i Tobě, budeš-li chtít, protože každý z nás má ve svém životě období, které je bolestivé, těžké, transformační a je potřeba ho douzavřít, poléčit a vědomě přijmout jeho dary.

Cítím obrovskou vděčnost, respekt a úctu k tomuto silnému transformačnímu procesu. A jsem nesmírně ráda, že jím můžu provázet!

Na co se tento rituál hodí?

Historie rituálu

Slované brali zrození jako portál, bránu mezi dvěma světy. Ta se otevírá již 40 dní před porodem, už tehdy se začíná „něco dít“. Při porodu se musí žena plně otevřít, duše i tělo jsou dokořán. Žena při něm vchází do labyrintu pro své dítě, jde naproti duši a otevírá tuto bránu. Když žena rodí, je tedy „někde mimo“, mezi dvěma světy, mezi životem a smrtí. Z labyrintu musí žena zase vyjít a bránu – porod uzavřít. Protože co bylo otevřeno, by mělo být zase uzavřeno, aby energie a síla neutíkaly pryč.

Proto je důležité během prvních 40 dnů po porodu odpočívat, pečovat o sebe a hlavně nechat o sebe pečovat.

Poporodní zavinování se dělalo většinou 40. den po porodu. 40. den se měla brána uzavřít. Když se brána uzavřela, žena i dítě mohly žít plně v tomto světě. Nebyly v něm jen „na půl“.

Zrození každého dítěte je pro ženu iniciací a poporodní zavinování je završením této iniciace.  Zavinování je třešinkou na dortu iniciace, je tečkou, která dovršuje přechod „do ženy matky“. Je to rituál zcelení duše i těla, rituál obnovy ženy. To, jak žena prožije šestinedělí, kolik síly obnoví a nabere, pak má vliv na celý její další život. Proto je šestinedělí tak důležité a mělo by být posvátné.

V ČR se s tímto rituálem setkáváme také pod počeštělými názvy zavírání kostí nebo rituál rebozo/rebozo rituál, v angličtině „Closing the bones“, ve španělštině „Cerrada“, „Encaderamiento“ či „Manteo“. Rebozo nebo manta je latinskoamerický název tradičních šátků, které se používají při tomto rituálu. Ve slovanské tradici se pro tento zavinovací šátek používá název svivalník nebo pinta.Tento rituál tedy najdeme v určitých podobách prakticky po celém světě.

Jak už jsme si říkali výše, tento rituál není zdaleka jen pro poporodní období, ale pro všechny velké změny v životě člověka – ženy i muže, kdy je potřeba něco uzavřít a otevřít se novému.

Jak rituál probíhá?

Celý proces trvá cca 8 hodin (tedy téměř celý den), dle toho jak dlouhou dobu žena potřebuje.

Rituál provádím nejčastěji u ženy doma a to proto, aby pak mohla zůstat ležet, odpočívat a nemusela se nikam přemísťovat. Po rituálu je třeba nechat vše doznít a být co nejméně mezi lidmi.  Po celou dobu rituálu, je třeba zajistit, aby ženu nikdo nerušil. Pokud žena nemá doma vanu, lze využít lavor nebo sprchový kout, případně udělat vaginální napářku. Když nelze zavinovat u ženy doma, lze pronajmout prostory na zavinování (ty si pak platí žena sama).

Pokud má žena miminko, které kojí, je třeba, aby o miminko někdo po celou dobu pečoval a přinášel ho mamince na kojení.

Rituál zahrnuje:

Organizační informace

Pokud se rituál koná mimo Klatovsko, domluvíme se ještě na ceně za cestu.

V ceně rituálu je:
30 min konzultace před rituálem
8 – 10 hodin mé individuální péče v den zavinování
messengerová podpora v následujících dnech po zavinování
pomůcky na zavinování pro každou ženu (kakao, kompresní koule, bylinky, éterické oleje apod.)

poporodní zavinování

V poporodním období může rituál  pomoci také s vyčerpánímfyzickým uzavřením těla ženy po porodu, kdy jsou pánevní kosti staženy do původní polohy, se zavinováním dělohy a navrácením orgánů na správné místo, s energetickým uzavřením po porodu, se znovunabytím psychické i fyzické stabilitypo náročném nebo traumatickém porodu, po porodu císařským řezem nebo ztrátě miminka. Může být také formou obřadního ukončení těhotenství a porodu.

Těhotenství a porod zažijeme pouze párkrát za život (někdo třeba jen jednou), proto si zaslouží naší pozornost. Zrodila se nová žena – matka (nehledě na to kolik dětí již máte) a to je potřeba oslavit. Rituál zavinování je jakési spa pro ženu. Je jí věnována plná pozornost, je opečovaná a může v bezpečném prostoru bez posuzování sdílet svůj příběh, který třeba ještě nikde jinde nevyslovila.

Rituál ale zdaleka není jen o péči o ženu po porodu. 

Soustředím se zejména na ženy:

Jak se objednat?

Pokud Tě rituál volá, napiš mi na veronika@spojenisprirodou.cz a domluv si termín.

Proč do toho jít se mnou?

Veru v lese

Reference