Rituál zavinování

Rituál zavinování

Hloubka, ticho, transformace, péče, podpora, hluboké léčení bolesti, smutku, přechod, naslouchání, příběh, uzavírání, znovuzrození….

O tom všem je rituál zavinování nebo-li rituál zavírání kostí.

Je to jeden z nejsilnějších přechodových rituálů, který jsem kdy zažila. Po svém druhém porodu jsem slyšela jeho volání, a tak jsem ho následovala a rituálem se nechala provést. Byl to pro mě hluboký, transformační zážitek, jehož hloubku a dosah ještě stále objevuji, i když už je to více jak rok. Ráda bych ho dopřála i dalším ženám a případně i mužům, protože každý z nás má ve svém životě období, které je bolestivé, těžké, transformační a je potřeba ho douzavřít, poléčit a vědomě přijmout jeho dary.

A tak jsem se rozhodla, že se ho naučím. A u koho lepšího to udělat než u Anny Gedre – duly, zavinovalnice a úžasné moudré ženy z Ukrajiny, která tímto rituálem provází již mnoho let?

Cítím obrovskou vděčnost, respekt a úctu k tomuto silnému transformačnímu procesu. A jsem nesmírně ráda, že jím teď můžu provést i vás!

 

Na co se tento rituál hodí?

Tímto rituálem uzavřeme staré a plně se otevřeme všemu novému, co teprve přijde.

 • – zpracování porodu
 • – potrat, porod mrtvého dítěte, úmrtí dítěte po porodu
 • – smrt blízkého
 • – rozvod, rozchod
 • – změna práce
 • – přestěhování
 •  – cokoli dalšího, co v sobě potřebujete douzavřít
 

Jaká je jeho historie?

Slované brali zrození jako portál, bránu mezi dvěma světy. Ta se otevírá již 40 dní před porodem, už tehdy se začíná „něco dít“. Při porodu se musí žena plně otevřít, duše i tělo jsou dokořán. Žena při něm vchází do labyrintu pro své dítě, jde naproti duši a otevírá tuto bránu. Když žena rodí, je tedy „někde mimo“, mezi dvěma světy, mezi životem a smrtí. Z labyrintu musí žena zase vyjít a bránu – porod uzavřít. Protože co bylo otevřeno, by mělo být zase uzavřeno, aby energetické síly neutíkaly pryč.

Proto je důležité během prvních 40 dnů po porodu odpočívat, pečovat o sebe a hlavně nechat o sebe pečovat.

Poporodní zavinování se dělalo většinou 40. den po porodu. 40. den se měla brána uzavřít. Když se brána uzavřela, žena i dítě mohly žít plně v tomto světě. Nebyly v něm jen „na půl“.

Zrození každého dítěte je pro ženu iniciací a poporodní zavinování je završením této iniciace.  Zavinování je třešinkou na dortu iniciace, je tečkou, která dovršuje přechod „do ženy matky“. Je to rituál zcelení duše i těla, rituál obnovy ženy. To, jak žena prožije šestinedělí, kolik síly obnoví a nabere, pak má vliv na celý její další život. Proto je šestinedělí tak důležité a mělo by být posvátné.

V ČR se s tímto rituálem setkáváme také pod počeštělými názvy zavírání kostí nebo rituál rebozo/rebozo rituál, v angličtině „Closing the bones“, ve španělštině „Cerrada“, „Encaderamiento“ či „Manteo“. Rebozo nebo manta je latinskoamerický název tradičních šátků, které se používají při tomto rituálu. Ve slovanské tradici se pro tento zavinovací šátek používá název svivalník nebo pinta.Tento rituál tedy najdeme v určitých podobách prakticky po celém světě.

Jak už jsme si říkali výše, rituál nepoužíváme pouze pro poporodní období, ale pro všechny velké změny v životě člověka – ženy i muže, kdy je potřeba něco uzavřít a otevřít se novému.

Co všechno zahrnuje a jak probíhá?

Celý proces trvá cca 8 hodin, dle toho, jak dlouhou dobu žena potřebuje.

Rituál provádím u ženy doma a to proto, aby pak mohla zůstat ležet a odpočívat a nemusela se nikam přemísťovat a být mezi lidmi, když chce být sama a nechat vše doznít. Je třeba zajistit, aby ženu nikdo nerušil. Pokud žena nemá doma vanu, lze využít lavor nebo sprchový kout, případně udělat vaginální napářku. Pokud nelze zavinovat u ženy doma, lze pronajmout prostory na zavinování (ty si pak platí žena sama).

Pokud má žena miminko, které kojí, je třeba, aby miminko někdo po celou dobu hlídal a přinášel ho mamince na kojení.

Rituál zahrnuje:

 • přípravu místa
 • sdílení životního příběhu, který budeme uzavírat
 • horké kakao nebo jiný nápoj
 • přípravu bylinných pytlíčků a oleje
 • rebozo techniku pro uvolnění celého těla
 • opečování/vědomý dotek bříška s důrazem na zavinutí dělohy (jedná-li se o poporodní rituál)
 • bylinnou koupel se svíčkami /vaginální napářku
 • pomazání těla zahřátým olejem
 • zavinování do speciálních zavinovacích šátků (svivalník, pinta, rebozo, manta) – zamykání a odemykání sedmi zámků na těle
 • odpočinek
 • zakončení celého procesu
 • úklid po zavinování provádím výhradně já, Vy odpočíváte
V poporodním období může také pomoci s vyčerpánímfyzickým uzavřením těla ženy po porodu, kdy jsou pánevní kosti staženy do původní polohy, se zavinováním dělohy a navrácením orgánů na správné místo, s energetickým uzavřením po porodu, se znovunabytím psychické i fyzické stabilitypo náročném nebo traumatickém porodu, po porodu císařským řezem nebo potratu. Může být také formou obřadního ukončení těhotenství a porodu.

Těhotenství a porod zažijeme pouze párkrát za život (někdo třeba jen jednou), proto si zaslouží naší pozornost. Zrodila se nová žena – matka (nehledě na to kolik dětí již máte) a to je potřeba oslavit. Rituál zavinování je jakési spa pro ženu. Je jí věnována plná pozornost, je opečovaná a může v bezpečném prostoru bez posuzování sdílet svůj příběh, který třeba ještě nikde jinde nevyslovila.

Cena

Cena rituálu je 4 500 Kč. Pokud se rituál koná mimo Klatovsko, domluvíme se ještě na ceně za cestu.

Kde Vás mohu rituálem provést?

Kdekoli v Čechách – zejména Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Praha a Liberecko. Pokud jste z Moravy a nebo Slezska, rituálem Vás ráda provede moje kolegyně. Napište mi a dám Vám kontakt.

Jak se objednat?

Napište mi email na info@spojenisprirodou.cz a domluvíme se. 

Reference

Měla jsem možnost zažít rituál zavinování s Veronikou. Po porodu syna jsem věděla, že právě takovou péči potřebuji. Nejen kvůli "uzavření" porodu, ale celkově k vyléčení "starých hlubokých traumat", která mne brzdila v současném životě, abych mohla žít naplno... spojit se sama se sebou. Veronika mi věnovala péči, prostor a čas přesně v takové míře, jakou jsem potřebovala. Domluvily jsme si termín , čas i místo. Vyšla mi ve všem vstříc, poradila... Vše plynulo samo, hladce. Měly jsme možnost v klidu projít vše, co jsem vnímala doposud jako brzdu, průběh porodu atd. Krůček po krůčku mne provedla procesem a energeticky držela bezpečný prostor. Bylo to doslova znovuzrození. Vrátila jsem se ke své podstatě, očistila, co bylo třeba. Rituál byl start k velkým změnám v mém životě. Následující dny jsem toto léčení podpořila dle návodu Veroniky a nyní sklízím plody své práce. Jsem plná života, cítím se více žensky. Daří se mi, přichází zajímavé nabídky... Určitě bych doporučila tuto zkušenost každé ženě, ať má za sebou porod nebo ne. S Veronikou se není čeho bát. Ze srdce děkuji.
Kateřina Bukovská
koučka a realitní makléřka

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek