Potní chýše 16.6.2024

Očista v potní chýši v záři slunovratového slunce

Rituál potní chýše – přírodní sauny – je odvěký rituál očisty, transformace, hledání vize a podpory záměrů, který nezávisle na sobě provozovaly různé kultury celého světa. 

Potní chýše je ztělesněním lůna matky země… Na začátku rituálu do něj sestoupíme, napojíme se na svou prapodstatu, projdeme očistou a transformací, přijmeme poselství od svých průvodců, a na závěr vylezeme ven a tím se symbolicky znovuzrodíme na tento svět, do nové fáze svého života.

co tě čeká?

Organizační informace

Rituál v potní chýši je fyzicky náročný… Není vhodný pro osoby se zdravotními problémy, vysokým tlakem, v těhotenství a během menstruace. Pokud si nejste jisti, zda je potní chýše pro vás vhodná, konzultujte se svým lékařem, zda vám doporučuje pobyt v sauně.

Nejčastěji kladené otázky

Nejlepší je držet v den potní chýše půst. A hodně pít.

Pokud to nevydržíš, jez jen lehká jídla, která tě příliš nezatíží.

Také doporučuji alespoň tři dny, nejlépe ale týden před potní chýší nepít alkohol, kávu, a nejíst a nepít další věci, které hodně zatěžují organismus… je to jednak příprava na rituál, ale také si tím pobyt v potní chýši výrazně ulehčíš, protože pro tebe očista – pocení – bude snažší, když se z těla nebude muset dostávat příliš toxických látek.

Na přípravu potní chýše a po skončení si na sebe vezmi pohodlné teplé oblečení vhodné k ohni.

Do potní chýše se tradičně, jako do sauny, chodí nahý, ale můžeš se zabalit do ručníku, šátku nebo prostěradla z přírodních materiálů – syntetické materiály nejsou do sauny vhodné. Pokud by jsi se ani tak necítil/a komfortně, vezmi si tílko a kraťasy.

Já na sobě také budu mít šátek nebo ručník.

Dovnitř je dobré vzít si ssebou ručník, pokud nechceš sedět na holé zemi, k utírání potu apod.

Stejně jako pobyt v sauně… čekají nás čtyři kola dlouhá zhruba 20 minut…

Kdyby to na tebe bylo moc, můžeš si lehnout na zem, kde je méně horké páry a teplota je méně intenzivní, nebo kdykoliv vyjít ven.

Obecně také platí, že potní chýše není vhodná pro lidi fyzicky oslabené, nemocné, s vysokým tlakem, v těhotenství a během menstruace. Pokud nevíš, jestli je pro tebe potní chýše vhodná, zeptej se svého lékaře, jestli ti doporučuje pobyt v sauně.

Kdo jsem?

Přechodové rituály pro muže

Jsem Lukáš, průvodce přírodní spiritualitou, druidstvím a šamanismem. Věnuji se moudrosti přírody, seberozvoji, rituálům kola roku, napojováním se na rytmy slunce a měsíce, energii krajiny, očistě prostoru, komunikaci s přírodními bytostmi, práci s tělem a dechem, vykuřovadlům, výrobě šamanských bubnů a dalších rituálních pomůcek…