Místo svým vyzařováním a atmosférou ovlivní celý rituál.
Stanovený záměr rituálu už sám o sobě vypovídá o tom, jak by mělo vypadat rituální místo.
Volíme mezi variantami uvnitř anebo venku.
Uvnitř
+ Počasí
+ Soukromí
– Hlasitost, bubnování
– Oheň
– Napojení na přírodu
– Obětiny se musí dát do kotlíku, hrnce a potom odnést ven
Venku je to opačně.
Kombinace např. zahrada s típí nebo stanem, jurtou nebo pergolou může být velmi dobrou volbou, protože díky ní můžeme využít výhody obou možností a eliminovat nevýhody. Tato varianta je úžasná zejména na přechodové rituály.
Na místě, které si vyberete, se musíte cítit dobře, příjemně a bezpečně. Tak abyste se mohli plně oddat rituálu. A to je to hlavní, co od něj chceme.
Pokud děláme rituál u sebe doma, je těžší se odpoutat od všedního dne a naladit se na posvátný okamžik. Samozřejmě pomůže, pokud máte nějaké místo vyhrazené přímo na rituály nebo meditace nebo svůj osobní oltář, před který si můžete sednout a rituál vykonat.
Dalším tématem, které se týká místa, je jeho očista. Tu probereme v samostatné lekci, takže se tomu teď nebudeme věnovat.
Dalším důležitým aspektem z hlediska místa jsou přírodní a další bytosti, které ho obývají.
Je potřeba k nim přistupovat s respektem a vzít v úvahu to, že vstupujeme na jejich území.
Pokud přijdeme na nějaké místo, které jsme si pro rituál vybrali, tak je potřeba promluvit k duchům místa, říci jim náš záměr a požádat je o povolení, zda tady svůj rituál můžeme vykonat.
Jak poznáte, že Vám dali povolení?
To prostě ucítíte, rozlije se vám dobrý pocit po těle, budete se tady cítit dobře a nebo Vám najednou začne být divně, dostanete strach nebo budete nervozní, sevře se Vám hrdlo nebo žaludek a to je signál odejít a vykonat rituál jinde.
Pokud je vše v pořádku, můžete pokračovat a dát duchům místa třeba i nějakou obětinku – vhodná jsou semínka, chleba, nějaký nápoj, alkohol, ovoce, zelenina, může to být ale i nějaká píseň, báseň apod. jako poděkování.
Pokud děláte rituál uvnitř, i tam žijí další bytosti. Nejhlavnější z nich je domovoj, který stráží dům. Je tedy fajn promluvit i k němu.
Duchové tohoto místa,
přišli jsme vykonat …..
Propůjčte nám prosím toto krásné místo k našemu záměru.
A je -li to vaší vůlí, připojte se k nám.
Také platí to, že co kam přineseme, to také odneseme. A to nejen odpadky, ale i energie, emoce a myšlenky. Pokud jste dělali rituál zaměřený na pouštění nějaký starých věcí, vzorců, myšlenek, zkontrolujte, že je prostor čistý a pokud ne, tak udělejte očistu i před tím než odejdete.
Poznáte to zase podle pocitu v těle nebo podle toho, jak se tu cítíte.
To se ale moc nestává, pokud použijete k transformaci Vašich starých věcí oheň nebo vodu.
Různá místa mají různé energie a mohou Váš záměr velmi podpořit.
Existuje spousta starých posvátných míst – určitě znáte různé kamenné kruhy, Kounovské řady, opida, kopce s velkým stromem uprostřed, vysoké skály, které můžete vyzkoušet. Tam je však dobré promluvit i k předkům.
Vybrat si můžete také podle živlů.
Vodní místa jako třeba břehy řek, potoků, vodopády, prameny, jezera a tůňky, mokřady, studny jsou ideální na práci s emocemi, pouštění starých věcí (ať už se jedná o situace, lidi, myšlenky, vzorce chování apod.), práci s nitrem, věštění apod.
Vzdušná místa jako třeba vrcholky hor a skal, rozlehlé planiny, kopce jsou ideální na vyslání přání, komunikaci se spřízněnými.
Ohnivá místa jako třeba bažiny, močály, sopečné kopce, hodně prosluněná, vyhřátá místa, písčitá krajina (borové háje a pískovcové skály) jsou ideální na transformaci, změny, nabíjení se, léčení.
Zemitá místa jako třeba lesy, údolí, rokle, skály, jeskyně jsou ideální na iniciační rituály, uzemnění, komunikaci s Matkou Zemí.
I každý dům a místnost mají svojí živlovou kvalitu.
Hledejte místo, kde Vám bude příjemně, moc o tom nepřemýšlejte. Naslouchejte své intuici.
Často také platí, že pokud se rozhodnete pro rituál uvnitř a zarezervujete si nějaké místo, a začne se to nějak komplikovat, je lepší najít místo jiné. Bývá to signál, že to není to pravé.
Místo můžete také krásně vyzdobit a zvýšit tak jeho energii:
Venku
Uvnitř
Zkuste použít od každého živlu něco, ale k tomu se ještě dostaneme více v lekci o rituálech předmětech a pomůckách.
Čas rituál ovlivní a může ho i podpořit.
Pokud ale ucítíte, že máte rituál vykonat a chce se Vám do něj, tak to moc neřešte a nedokládejte a prostě ho udělejte hned teď.
Síly určitého okamžiku můžete využít pokud plánujete rituál dopředu.
A čeho můžeme využít?
Každá fáze se váže s jiným typem energie, s jiným typem činnosti, rituálu, který nám v tomto období půjde lépe a jednodušeji než v jiném období.
Iniciační rituály – nov, Imbolc, východ slunce
Opouštění – ubývající měsíc, Samhain, západ slunce a po západu
Přání – nov, dorůstající měsíc, Imbolc, Jarní rovnodennost, východ slunce, dopoledne
Léčení – ponoření se do sebe, co mi tato nemoc chce říct? – od západu slunce přes večer, noc a poté se s východem slunce nabíjím novou energií a vykonám léčebný rituál – vyšlu přání, chci se vyléčit
Přechodové rituály – Můžeme využít ubývajícího světla na bilancování, co opouštím? a přibývajícího světla – do čeho vstupuji, co si přeji, posílení nové role, záměru, přání. Rituál tak může proběhnout například od západu do západu slunce s tím, že využijeme světlo i tmu a východ slunce.
Oslavné a děkovací rituály – poledne, úplněk, letní slunovrat, lughnasadh
Jak už jsme si říkali, rituál můžete udělat úplně sami a nebo se nechat podpořit dalšími lidmi. Záleží na Vašem záměru a také na tom, jak to cítíte a chcete.
Pokud se rozhodnete přizvat někoho dalšího, zvěte výhradně lidi, se kterými je Vám dobře, a jste společně na jedné vlně.
Pokud budete dělat rituál s někým, kdo je Vám nesympatický, máte z něj strach, máte s ním spor, necítíte se s ním dobře, tak se nebudete moci plně soustředit a nebudete táhnout za jeden provaz a projeví se to samozřejmě i na síle rituálu. Někdy to dokonce může úplně zmařit dosažení Vašeho záměru zvlášť u přechodových rituálů, kdy je potřeba být v bezpečném podporujícím prostředí, abychom se mohli plně otevřít a změnou projít.
Takže dejte stranou všechny věty typu: „Ona mě také pozvala.“ „Měla bych…“ „Sluší se…“ A nezvěte nikoho jen z povinnosti. Což může být někdy těžké. Zvlášť pokud cítíte, že okolí očekává, že například na svou svatbu pozvete všechny. Nicméně je to Váš rituál a pouze Vy rozhodujete o tom, koho pozvete a jaký pak bude mít celý rituál drive, jakou bude mít sílu a jestli se povede a stane se z něj nezapomenutelný zážitek.
Aby byl rituál účinný a využili jsme jeho 100% potenciálu, musíme být plně sami sebou, udělat to, co potřebujete, co cítíme, odevzdat se, přestat se kontrolovat a omezovat.
Důležité také je, kdo rituál vede.
Pokud si ho děláte sami, je to jasné. Jste svým pánem. Pokud ho však děláte ve skupině, je potřeba, aby ho někdo vedl a nebo každý ve skupině věděl, co je jeho role a co se od něj očekává.
V roli vedoucího rituálu může být jeden člověk nebo i více. Hodně záleží na tom s jakou skupinou pracujete, jak máte mezi sebou nastavené vztahy, jak moc dobře se znáte, a jak dlouho spolu rituály praktikujete.
Pokud jste se skupinou velmi úzce provázaní a máte už něco za sebou, můžete rituál udělat úplně spontánně bez toho, aniž by byl připravený, a někdo ho vedl, jen čistě necháte přijít to, co přijít má a společně pracovat na Vašem záměru. To je úžasné, ale chce to trochu praxe a času a skupina musí být velmi dobře vyladěná a každý člen musí být autentický a plně otevřený. Je to trochu vyšší dívčí, ale když se to povede, je to úžasné.
Jak už jsme si říkali u přechodových rituálů, je také možné nechat si připravit rituál na míru a zvolit si někoho, kdo se stane Vaším průvodcem a rituálem Vás provede.
Na závěr je ještě třeba říci, že každý člověk, který se rituálu zúčastní, do něj vnáší svou energii, svoje momentální nastavení, myšlenky, emoce, takže ho výrazně ovlivní. Proto je výběru lidí potřeba věnovat opravdu velkou pozornost.